2017 Nisan

TÜRKİYE, MIPIM 2017’DE ULUSLARARASI YATIRIMCI İÇİN TAM ANLAMIYLA ÇEKİM MERKEZİ OLDU

Türkiye’nin 600’e yakın kişi ve 250 kuruluşun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla bakanlık düzeyinde temsil edildiği MIPIM 2017, uluslararası yatırımcı için tam anlamıyla çekim merkezi oldu. Türkiye’den İstanbul, Antalya, Balıkesir, Hatay, Eskişehir ve Kocaeli’nin yanı sıra Beyoğlu’nun da yer aldığı fuarda Türkiye’ye ait 1.800 metrekarelik alandaki projeler kadar etkinlikler de uluslararası yatırımcının ilgisiyle karşılaştı.

Devamını Oku

GYODER BAŞKANI AZİZ TORUN: “SEKTÖRDE DEĞİŞİM SÜRMELİ”

GYODER Başkanı Aziz Torun, “Sektörde değişim sürmeli. Finansman modeli olarak kullanılan Sat-Yap modeli sürdürülebilir olmadığı için tek alternatif olmaktan çıkarılmalı, yeni finansman modelleri geliştirilmeli” dedi.

Devamını Oku

YABANCI YATIRIMCI VE GURBETÇİ KONUT STOĞUNU ERİTİR

Gayrimenkul sektörüne yönelik getirilen yeni uygulamalar konut almak için cazip fırsatlarla dolu bir süreç başlattı. Yabancıların ardından gurbetçi vatandaşlar için de konut ya da işyeri satışlarında KDV kaldırıldı. Son olarak da 30 Eylül 2017’ye kadar konutlarda ödenecek tapu harcında indirime gidildi. Cathay Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz, “Konut sektörü canlı bir döneme giriyor. İlk gelenin en cazip avantajı yakalayacağı bir süreç başlıyor” dedi.

Devamını Oku
🔍Tamamını Oku art-img

“YATIRIM İÇİN UYGUN ZAMAN”

Moment Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar, inşaat sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. İnşaat girdi fiyatlarında yüzde 20 oranında bir artış olmasına rağmen, satış fiyatlarına bu durumu yansıtmadıklarını anlatan Uyar “Yatırım açısından en uygun zaman” vurgusu yaptı.

Devamını Oku

TAPU HARCI EYLÜL SONUNA KADAR BİNDE 15

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile tapu harcı indirimi geldi ve bazı sözleşmeler için damga vergisi sıfırlandı. Mevcut oranı “binde 20” olan tapu harcı konut ve iş yerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) artık “binde 15” oranında tahsil edilecek. Söz konusu indirim uygulaması 30 Eylül 2017 de dahil bu tarihe kadar uygulanacak. Konuyla ilgili olarak sektör profesyonelleri görüşlerini bildirdiler.

Devamını Oku

‘ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’ ARSA FİYATLARINI ŞİMDİDEN % 23 ARTIRDI

ERA Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, geçtiğimiz günlerde temelleri atılan ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nü gayrimenkul sektörü açısından değerlendirdi. Bölgede son 1 yılda arsa fiyatlarında yüzde 23‘lük bir artış görüldüğünü belirten Atalay, köprü bittiğinde bölgeye ulaşımın kolaylaşacağını, bu sayede turizm ve ticaretin de gelişeceğini belirtti.

Devamını Oku
🔍Tamamını Oku art-img

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ YENİDEN ARTIŞA GEÇTİ

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, geçen ağustos ayından bu yana ilk kez şubat ayında yükseliş gösterdi. Bileşik Endeks, geçen yılın şubat ayına göre 6,91 puan gerilerken, bir önceki aya göre 1,25 puan arttı. Bu artışta her üç alt endeksteki yükselme etkili oldu.

Devamını Oku

“TÜRKİYE ÇİMENTO SEKTÖRÜ 10 YILDA ÜRETİMİNİ YÜZDE 50 ARTIRDI, AVRUPA’NIN LİDERİ OLDU”

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), Türkiye çimento sektörünün son 10 yılda üretimini yüzde 50 artırarak Avrupa lideri olduğunu açıkladı. Dünya çimento üretiminde de ilk beşte yer alan Türkiye çimento sektörünü değerlendiren ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, “2016 yılında 77 milyon ton üreten sektörümüz, sadece iç pazardaki ihtiyacı karşılamakla kalmıyor, ihracat da yapıyor. Çimento sektörü olarak üretimde tamamen yerli ham madde kullanıyoruz. Cari açık yaratmayan, hatta kapatan bir sektör olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Devamını Oku

NEF, EBRD İLE ORTAK GAYRİMENKUL GELİŞTİRECEK

Gayrimenkul sektörüne getirdiği yeni ve farklı tasarımlarla adından sıkça söz ettiren Nef, gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile güç birliğine gitti. 120 milyon dolarlık sermaye ile Nef& EBRD Gayrimenkul A.Ş.’yi kuran Nef ve EBRD, ilk etapta 600 milyon dolar yatırımla 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans geliştirecek.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİ SUR YAPI ÜSTLENDİ

Sur Yapı, Antalya Kepez-Santral bölgesinde yeni bir kentsel dönüşüm projesine başlıyor. 1.400.000 m² lik arazi üzerinde bir yaşam merkezi inşa edecek olan Sur Yapı, projenin ilk etabında hak sahiplerinin dairelerini tamamlamayı hedefliyor. Kentsel dönüşüm projesinde 15 bin konutun yanı sıra kültürel alanlar, okullar, sağlık tesis alanları, ofisler, ticari alanlar da yer alacak.

Devamını Oku