2018 Haziran

MARKALI KONUTLARDAKİ SATIŞLARIN YÜZDE 6’SI YABANCI YATIRIMCILARA YAPILDI

Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği, ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-1. Çeyrek Raporu’nu yayınladı. GYODER’in, Türk Ekonomi Bankası (TEB) katkılarıyla hazırladığı raporda, yaşanan kur artışının yabancıların konut alımında olumlu etki yarattığı vurgulandı. Bu dönemde markalı konut projelerinde yapılan satışların %6,10’luk oranının yabancı yatırımcılara yapıldığı belirtildi.

Devamını Oku

FAİZ ORANLARININ DÜŞMESİ GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜ CANLANDIRACAK

Konut kredilerinde aylık faiz oranlarının yüzde 0.98’e düşmesi gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılandı.

Devamını Oku

TÜRKİYE İMSAD BAŞKANI FERDİ ERDOĞAN: “HEM TÜKETİCİYE HEM SEKTÖRE KATKI SAĞLAYAN BU İŞ BİRLİĞİNİ DESTEKLİYORUZ”

Gayrimenkul sektörünü temsil eden Türkiye’nin önde gelen kuruluşları GYODER, İNDER ve KONUTDER’in güç birliği kampanyasına, inşaat malzemesi sanayisinin çatı örgütü Türkiye İMSAD da kayıtsız kalmadı. Türkiye İMSAD, sanayici üyelerine, kampanyaya destek olmaları yönünde çağrıda bulundu.

Devamını Oku

“İMAR BARIŞI VE KDV İNDİRİMİ 150 MİLYAR LİRALIK DEĞER YARATACAK”

Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul ve inşaat sektöründe son dönemde alınan ekonomik kararları değerlendirdi. Hakan Çelik, KDV indirimi, imar barışı ve konut kredilerinin 0,98’e düşürülmesiyle toplamda ortalama 150 milyar liralık bir ekonomik değer girdisi sağlanacağını belirtti.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN EN YAŞANABİLİR İLÇELERİ AÇIKLANDI

👤REIDIN

REIDIN tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’nin 81 ili genelindeki ilçe ve mahallelerin yaşanabilirlik düzeylerini ortaya koyan Sosyoekonomik Derecelendirme çalışmasına göre, araştırma kapsamındaki 258 ilçe içinde A+ derecesine sahip ilk üç ilçe sırasıyla Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy oldu. Listenin ilk üçü İstanbul’dan çıksa da, Ankara’nın Çankaya ilçesi 7’nci, Muğla’nın Bodrum ilçesi ise 9’uncu sıradan ilk 10’a girmeyi başardı.

Devamını Oku

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DEPREM GEÇMİŞİ OLAN YAPILARA ODAKLANMALI

Uluslararası gayrimenkul franchising şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, 1999 depreminden önce yapılan pek çok konutun risk altında olduğunu, kentsel dönüşümde önceliğin yaşlı ve deprem geçmişi olan yapılara verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Devamını Oku

DÖVİZ KURU YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Ülkeler arasındaki carî faiz farkları, döviz kurunda olası değişikliğin ne olabileceğini tahmin etmeye yaramaktadır. Türkiye ve ABD cari faiz oranları arasındaki farka bakıldığında 6,40 olduğu görülmektedir. Ancak 2018 yıl başı itibarı ile yaşanan USD/TL kur artışı %25 düzeyinde. Bu durumda, Türkiye ve ABD arasındaki faiz farkı ile döviz kuru arasındaki ilişkinin kopmuş göründüğü söylenebilir. Yrd. Doç Dr. Aziz Murat Hatipağaoğlu, nedenlerini açıklayarak, döviz konusunda olası ihtimaller konusunda da bilgi verdi.

Devamını Oku

ÇESBEM, MYK TARAFINDAN YETKİLENDİRİLDİ, ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE “ALAYLI ÇALIŞAN” KALMAYACAK

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) bünyesinde kurulan “ÇEİS Sınav ve Belgelendirme Merkezi” (ÇESBEM) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında Yetkilendirme Sözleşmesi imzalandı. Türk çimento sektörüne özgü nitelikli işgücünün gelişimini sağlamak amacıyla, 1 milyon TL yatırımla hayata geçirilen ÇESBEM, bundan böyle çimento sektöründe sınav yaparak mesleki yeterlilik belgesi verecek ilk kurum olarak faaliyetlerini yürütecek.

Devamını Oku

Kampanyaya Katıldığı Projeler: MESA Orman, Çubuklu 28, MESA Koz, MESA Cadde, Yeşilyaka Koru, Yeşilyaka Su ve MESA Gökada

👤MESA

Konutun kalite ve güven ile anılan markası MESA; İstanbul’daki projeleri MESA Orman, Çubuklu 28, MESA Koz, MESA Cadde, Yeşilyaka Koru, Yeşilyaka Su ve MESA Gökada ile diğer avantajların yanı sıra 0.98 faiz oranı, %20 indirim ve %5 peşinat fırsatı sunan ulusal kampanyaya dahil oldu.

Devamını Oku

Kampanyaya Katıldığı Projeler: Validebağ Konakları, İstMarina, Teras Kule, Adam Kule, Taksim Petek Residence, DAP İzmir

👤DAP YAPI

Gayrimenkul sektörünün güçlü ve köklü markalarından DAP Yapı, “Birlikten Güç Doğacak, Türkiye Kazanacak” kampanyasına Validebağ Konakları, İstMarina, Teras Kule, Adam Kule, Taksim Petek Residence ve DAP İzmir projeleriyle katılıyor.

Devamını Oku