2017 Ağustos

2017’NİN İLK YARISINDA 83 BİN YENİ GAYRİMENKULÜN KAPISI AÇILDI

CK Boğaziçi Elektrik tarafından hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, 2017 yılının ilk yarısında İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki büyümeyi gözler önüne serdi. Mega kentte ilk 6 ayda, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık bir artışla 83 bin yeni gayrimenkul oturumcusu ile buluştu.

Devamını Oku

“2017 YILI SONUNDA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE SATIŞLAR REKOR KIRACAK”

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Konutder Başkanı Z. Altan Elmas, haziran ayı konut satış rakamları ile görüşlerini dile getirdi. Geçen yıla oranla yüzde 24 artışın yaşandığı yabancıya konut satışı konusuna değinen Elmas, 2017 yılı sonunda gayrimenkul satışlarında bir rekor beklediklerini dile getirdi.

Devamını Oku

“ALMANYA’DA 2 BİN 700, TÜRKİYE’DE 330 BİN MÜTEAHHİT VAR”

Kentsel dönüşümün hızlanmasıyla birlikte müteahhit sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. 80 milyona yakın nüfusa sahip ülkemizde bugün yaklaşık 330 bin müteahhit varken, 80 milyonu aşkın nüfuslu Almanya’da bu sayı sadece 2 bin 700, tüm Avrupa’da ise 25 bin civarında. Yurtdışında belli bir sermaye yapısına ulaşmadan, yeterli kadrolara sahip olmadan ve belli oranda iş bitirmeden inşaat sektörüne giriş yapılamadığının altını çizen Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, tüketicilerin ve sektörün mağdur olmasının önüne geçilmesi ve daha hızlı bir şekilde kaliteli yeni konutlar üretilebilmesi için bu müteahhit enflasyonunun engellenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Devamını Oku

2023’E KADAR 10 DÜNYA MARKASI YARATMAK BİR HAYAL Mİ?

Dünyanın önder bağımsız marka değerleme ve strateji danışmanlık şirketi olan Brand Finance’ın 2016 yılı Türk Markaları için yaptığı uluslararası raporlamada Türk Markalarının toplam değeri yaklaşık 29 milyar 293 milyon dolar çıktı. Bu değer Brand Finance 500 dünya markası değerleme listesinin ilk sırasında yer alan Google’ın marka değerinin dörtte birini oluşturuyor. Türk mallarının tanıtımı ve kullanılmasını teşvik etmek amacıyla kurulan Türk Teşvik Derneği’nin Başkanı Harun Altunbaş, “Marka değeri kavramının bir şirket disiplini haline getirilmesi ile Türk markalarının dünya markası olmaları sağlanacaktır” dedi.

Devamını Oku

“KÖRFEZ ÜLKELERİ TÜRKİYE’DEN İTHALATI AZALTABİLİR”

Türkiye İMSAD, ekonomi çevreleri tarafından merakla beklenen aylık sektör raporunu açıkladı. Haziran 2017 Sektör Raporu’nda özellikle son 10 yılda inşaat malzemeleri sanayi için çok önemli bir pazar haline gelen Körfez ülkelerindeki kriz öne çıktı. Raporda, Körfez’de Katar ile diğer ülkeler arasında ortaya çıkan ve Türkiye’yi de dolaylı olarak içine alan krizin, Türkiye’nin bu ülkelere yönelik inşaat malzemesi ihracatını olumsuz etkileyeceği, Körfez ülkelerinin de krizde Katar’a destek veren Türkiye’den ithalatlarını azaltabileceği ifadelerine yer verildi.

Devamını Oku

DEVLET, ARSA SAHİPLERİNE VE İNŞAAT SEKTÖRÜNE YENİ İMAR YÖNETMELİĞİNE UYUM İÇİN ÜÇ AY SÜRE VERDİ

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören; Devlet’in, daire sahiplerine, arsa sahiplerine ve İnşaat Sektörü’ne, yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’yle getirilen yapılaşma düzenine uyum sağlaması için üç ay süre verdiğini belirtti. Öngören, arsa sahiplerinin ve inşaat müteahhitlerinin şimdi üç aylık bir sürede inşaat ruhsatı alma yarışına gireceğini söyledi.

Devamını Oku

TÜRKİYE İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN İLK UZAKTAN EĞİTİM SİTESİ YAPI OKULU, ÇATI USTALARI İÇİN AÇILDI

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), inşaat sektöründe bir ilke imza atarak, ücretsiz e-öğrenme projesi ‘Yapı Okulu’ ile sektöre donanımlı yeni çalışanlar kazandırmaya hazırlanıyor. Çatıcılık mesleğine adım atmaya hazırlanan ve mesleğini geliştirmek isteyen ustalara e-öğrenme projesi ‘Yapı Okulu’ ile ücretsiz eğitim imkânı sunan ÇATIDER, çatılarda çok daha kalifiye ve donanımlı çalışanların görev almasını hedefliyor. ‘Yapı Okulu’, kademeli olarak tüm yapı sektörüne de katkı sağlayacak.

Devamını Oku

PANASONIC, HIT® GÜNEŞ PANELİ %-0.258/°C İLE DÜNYANIN EN YÜKSEK PMAX SICAKLIK KATSAYISINA ULAŞTI

Panasonic Corporation bugün itibariyle seri üretimdeki silikon esaslı fotovoltaik modülleri için %-0.258/°C1 ile dünyanın en yüksek Pmax sıcaklık katsayısına2 ulaştığını açıkladı. Daha önce %-0.29/°C değerlerinde olan sıcaklık katsayısı, mevcut çalışmalar sayesinde seri üretim seviyesinde 0.032 puanlık teknik iyileştirme ile %-0.258/°C seviyesine ulaştırıldı ve heterojunction(HIT) güneş hücrelerinin pozitif sıcaklık özelliği ortaya konulmuş oldu.

Devamını Oku

ÇİMSA, SUDAKİ AYAK İZİ’Nİ HESAPLADI

Sabancı iştiraki Çimsa, sektöründe bir ilke daha imza atarak, “ISO 14046 Su Ayak izi Belgesi’ne sahip Türkiye’nin ilk ve tek çimento ve yapı malzemeleri şirketi oldu.

Devamını Oku

SUR YAPI’NIN SANCAKTEPE’DEKİ  4. PROJESİ SATIŞA ÇIKTI

Sur Yapı, Anadolu Yakası’nın gelişimine devam eden ilçesi Sancaktepe’de yepyeni bir projeye başlıyor. 175 milyon TL yatırım değerine sahip Muhit projesinde 217 daire ve günlük ihtiyacın karşılanabileceği 12 ticari alan yer alıyor. Sancaktepe’nin en değerli lokasyonlarından birinde bulunan proje 40.170 m² inşaat alanına sahip. Lansmana özel iki farklı ödeme seçeneğinin sunulduğu Muhit projesinde daireler 279 bin TL’den başlıyor.

Devamını Oku