Makale

YÜKSELEN MİMARİLERDE TMS ÇÖZÜMLERİ: NİDAPARK KÜÇÜKYALI

👤TMS KALIP & İSKELE SİSTEMLERİ

Anadolu Yakası’nın en prestijli projelerinden biri olan Nidapark Küçükyalı projesi, ticaret-konut alanları ile birlikte okul, meydan ve park alanlarından oluşuyor. Yaklaşık 70 dönüm arsa üzerine yapımı devam eden projede 10 konut bloğu, 4 ofis kulesi ve ticari üniteler yer almaktadır. TMS olarak, bu prestijli projede, mimari detaylara da ayak uydurarak kalıp ve iskele konusunda çözüm sağlamaktayız.

Devamını Oku

YEŞİL YERLEŞKELER ve LEED ND

👤Dilara Nur Keskin Şehir Plancısı LEED AP ND

Son yıllarda Türkiye’de, büyük çoğunlukla İstanbul’da kentsel dönüşüm uygulamalarının gitgide yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Özellikle yeniden yapılandırılan mahalle ölçeğindeki bu bölgelerde, daha sürdürülebilir bir yapı ortaya koyabilmek, kentlerimizin geleceği açısından önemli bir yere sahiptir.

Devamını Oku

HAZIR BETON ve SU YALITIMI ÜRÜNLERİ YARI MAMÜLLERDİR, DOĞRU ŞEKİLDE UYGULANDIKTAN SONRA MAMUL HALİNE GELİRLER

👤Cer Ercan İnşaat Yüksek Mühendisi

Bazı terimler İngilizce;den Türkçe’ye çevrilerek kullanılmaktadır ancak çeviri tam olarak Türkçe karşılığını bulamamıştır. Örneğin; ready mixed concrete İngilizce’den Türkçe’ye hazır beton olarak çevrilmiştir. Oysa hazır beton hazır değil, (Kaynak: Prof. Dr. M.Ali Taşdemir) beton santralinde hava koşullarına, su, agrega, çimento, kimyasal ve mineral katkı hatta döküm şekli kararlaştırılarak hazırlanan bir karışımdır. Ayrıca yerine yerleştirme ve gerekli kür koşullarını sağlamak da tüketiciye aittir. Yapı kimyasalları da yerinde karıştırma, hava koşullarına göre kür edilmesi, işçilik vb. unsurlarla, benzerlikler oluşturmaktadır.

Devamını Oku