Özel Haber

“BAHÇELİEVLER VE AYDINLIKEVLER YENİDEN YAPILANDIRILMALI”

Benevre Beytepe Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Türkoğlu, kentsel dönüşüm çalışmalarının rant kaygısı olmadan yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkoğlu “Ankara’da özellikle Bahçelievler ve Aydınlıkevler bölgesinin yeniden yapılandırılması gerekiyor” dedi.

Devamını Oku

TÜRKİYE GENELİNDE KONUT FİYATLARI %1.07 ORANINDA YÜKSELDİ, EN ÇOK ARTIŞ %2.40 İLE BURSA’DA YAŞANDI

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Mayıs ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Mayıs ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre %0.11, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.64 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının %30, senet kullanım oranının %56 olduğu Mayıs ayında, stok erime hızı %4.9 olarak gerçekleşti.

Devamını Oku

KONUTTA 4. ÇEYREK BEKLENTİSİ YÜKSEK

Sıkıntılı geçen son bir yılı birbiri ardına düzenlenen kampanyalarla atlatan inşaat sektörü, 4. çeyrekte konut satışlarında rekor artış bekliyor.

Devamını Oku

KONUT SATIŞLARINDA İSTANBUL-ANKARA MAKASI DARALIYOR

İlk dört ayda ülke geneli konut satışlarında yüzde 7,4 olan artış oranı İstanbul’da yüzde 1,2’de kaldı, Ankara’da ise yüzde 13,7 oldu. Toplam satışlarda İstanbul’un payı yüzde 18,3’ten yüzde 17,3’e gerilerken, Ankara’nın payı yüzde 10,8’den yüzde 11,4’e yükseldi.

Devamını Oku

KONUT FİYAT ARTIŞINDA EN YÜKSEK PERFORMANS GAZİOSMANPAŞA’NIN

Hürriyet Emlak verileri baz alınarak hazırlanan 2017 Mayıs Konut Endeksi’ne göre, İstanbul’da satılık konutların metrekare fiyatı son bir yıl içinde yüzde 14 artış gösterdi. İstanbul’da metrekare ortalama fiyatı 4 bin 444 TL olan satılık konutlar, Türkiye ortalamasının üzerinde bir tablo çizdi. Gaziosmanpaşa ilçesindeki satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 35 artarken, bu ilçeyi yüzde 24 ile Bakırköy izledi.

Devamını Oku

KATAR, GAYRİMENKULCÜLERİ DE ENDİŞELENDİRDİ

Dünyanın en büyük yatırımcı ülkeleri arasında 14. sırada bulunan, Türkiye ise en fazla yatırım yaptığı 7. ülke olan Katar ile 7 ülkenin ilişkilerini kesmesi, Türk gayrimenkul sektörünü de endişelendirdi.

Devamını Oku

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ MAYIS AYINDA EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞINI GÖSTERDİ

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, mart ve nisan aylarında gösterdiği yükselişi mayıs ayında da sürdürdü. Mayıs ayında, bir önceki aya göre 3,13 puan birden artan bileşik endeks, ölçülmeye başlandığı 2013 yılı Ağustos ayından bu yana en yüksek aylık artışını gösterdi. Bileşik endeksteki bu artışa ‘faaliyet’, ‘güven’ ve ‘beklenti’ endeksinin birlikte yükselmesi katkı sağladı. Son dört aydır hızlı bir iyileşmenin yaşandığı beklenti endeksinde; faaliyetlerdeki toparlanma, alınan önlemler, güven artışı ve siyasi gündemin zayıflaması beklentilere de olumlu yansıdı.

Devamını Oku

AVRUPA, 2016’DA REKOR SEVİYEDE DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM ÇEKTİ

EY’nin Avrupa Yatırım Çekiciliği 2016 Araştırması’na göre; Avrupa’ya yapılan doğrudan yabancı yatırımlar 2016’da bir önceki yıla göre %15 artış göstererek 5 bin 845 proje ile rekor seviyeye çıkarken, Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlar %3 yükselerek 138 projeye ulaştı. Projeler sayesinde yaratılan yeni istihdam Avrupa genelinde 259 bin 673 olurken, Türkiye’de 7 bin 179 olarak gerçekleşti.

Devamını Oku