Özel Haber

“KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ, TOPLUMUN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTECEK BİR FIRSAT OLARAK GÖRMELİYİZ”

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Unutmamamız gerekir ki, insanları deprem değil binalar öldürüyor. Deprem kuşağında yer alan ülkemizde depreme hazırlıklı olmak için güvenli ve kaliteli yapılaşma anlayışıyla hereket etmeliyiz. Can ve mal kaybının önüne geçilmesi amacıyla hayata geçirilen ve bugün vazgeçilmez bir zorunluluk olarak gördüğümüz kentsel dönüşüm sürecini, toplumun yaşam kalitesini yükseltecek bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz” dedi.

Devamını Oku

“GÜVENLİ YAPILAR İNŞA EDEREK DEPREMİ RİSK OLMAKTAN ÇIKARMALIYIZ”

Türkiye İMSAD, Türkiye’de 20-30 yıl sonra tekrar dönüştürülecek yapılar değil, en az 100 yıl kullanılmak üzere güvenli yapılar inşa edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Devamını Oku

“DEPREM RİSKİNE KARŞI KONUT ALIRKEN BETON KALİTESİNE DİKKAT EDİLMELİ”

👤M. Şefik TÜZÜN

TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre, 2017 yılı ilk yarısında Türkiye’de satılan konut sayısı %3,7 oranında artış ile 654 bine yükseldi. Konut satışlarında yaşanan artışlara istinaden açıklama yapan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün; “Türkiye dünya üzerinde depremden etkilenen ve etkilenecek olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Depremin yıkıcı etkilerinin acısını zamanında en derinden yaşadık. Bu yüzden konut satın alırken “kaliteli beton” kullanılan yapıları tercih etmek en öncelikli nitelik olmalıdır” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

TÜRKİYE ZORUNLU DEPREM SİGORTASINDA YOLU YARILADI, HEDEF %100’E ULAŞMAK

👤Murat KAYACI

Deprem kuşağında yer alan ve depremin yıkıcı etkilerini geçmişte derinden yaşayan Türkiye’de, günümüzde her 2 konuttan 1’i Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında bulunuyor. Bugün dakikada 15 kişi Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken, evinizi günlük sadece 50 kuruşa depreme karşı sigortalamanız mümkün. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı “Olası bir deprem durumunda hasarların tazminini gerçekleştirecek yapıya sahip olmamızın yanı sıra operasyonel süreci yönetmek için de devlet kurumlarıyla iş birlikleri geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Devamını Oku

TÜRKİYE HÂLÂ DEPREME HAZIRLIKLI DEĞİL

İZODER Başkanı Levent Pelesen, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Ülke olarak yaşadığımız büyük acının üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen Türkiye hâlâ depreme hazırlıklı değil. Türkiye genelinde yaklaşık 15 milyon konutta halen su yalıtımı yok. 6.5 milyon konut ise deprem açısından riskli bina statüsünde. Son dönemde özellikle Bodrum’da peş peşe meydana gelen depremler, riskli bir coğrafyada bulunduğumuz gerçeğini topluma bir kez daha hatırlattı. Ülke olarak depremle yaşamayı öğrenmeli, güvenli ve kaliteli yapılaşma bilinciyle hareket etmeliyiz” dedi.

Devamını Oku

TÜRKİYE GENELİNDE KONUT FİYATLARI GEÇTİĞİMİZ AYA GÖRE %0.74 ORANINDA YÜKSELDİ

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Temmuz ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Temmuz ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre %0.29, geçen yılın aynı dönemine göre ise %3.41 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının %30, peşinatın %20, senet kullanım oranının %50 olduğu Temmuz ayında, stok erime hızı %3.7 olarak gerçekleşti.

Devamını Oku

MAHALLELER NEFES ALACAK

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucusu A. Faruk Göksu tarafından hayata geçirilen “Vizyon Atölyesi” kapsamında, 17 Ağustos Büyük Marmara Depremi’ne özel bir program geliştirildi. Depremin 18’inci yıldönümünde geliştirilen “Kentsel Bulmaca” ile mahallelerde park, kültür ve ibadet merkezleri gibi kamusal alanlar yaratılması hedefleniyor.

Devamını Oku

KDV İNDİRİMİNDE SÜRE UZATILMASI TALEP EDİLİYOR

Türkiye’nin lokomotif sektörü konumunda bulunan inşaat sektörünün ve hizmet ettiği 200 farklı iş kolunun faaliyetlerini aralıksız sürdürmesi için destek isteyen gayrimenkul uzmanları, eylülde sona erecek olan KDV indirimi süresinin uzatılmasını istedi. Uzmanlar; sektörün desteklenmesiyle hem ekonominin hem sektörün hem de vatandaşın kazanacağı konusunda ortak görüş bildirdi.

Devamını Oku

KANDİLLİ, İBB İLE İSTANBUL İÇİN YENİ DEPREM SENARYOSU HAZIRLIYOR

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “Marmara’da bir büyük deprem bekliyoruz ve bu depreme gittikçe yaklaşıyoruz. Deprem şu anda, yarın ya da 10 yıl veya daha geç olabilir. Ancak bildiğimiz; büyüklüğünün 7’nin üzerinde olacağı ve Marmara’da olacağı. Depreme şimdi olacak gibi hazır olmalıyız” dedi. Özener 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile hazırlanmış olan İstanbul için deprem risk analiz ve senaryolarını içeren çalışmanın yeni bina ve yerleşim alanları çerçevesinde güncelleneceğini de açıkladı. Yeni çalışma ile İstanbul’da yeni yapılan yüksek binalar ile değişen imar sistemi çerçevesinde İstanbul’un yeni risk haritası çıkarılacak. Ayrıca eski senaryoda olmayan altyapı riskleri de değerlendirilecek.

Devamını Oku

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİSİ SON BİR YIL İÇİNDE YAŞANAN KAYIPLARI FAZLASIYLA TELAFİ ETTİ

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, son beş aydır gösterdiği hızlı iyileşme ve artışı, Temmuz ayında da sürdürerek yükselişini altıncı aya taşıdı. Temmuzda bir önceki aya göre 1,58 puan artan ‘Bileşik Endeks’ geçen yılki seviyesinin 4,43 puan üzerine çıktı.

Devamını Oku

DEPREMİN TEK ÇARESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıl dönümüne ilişkin açıklamalarda bulunan Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, Depremin tek çaresinin kentsel dönüşüm olduğunu söyledi.

Devamını Oku

DEPREME KARŞI DAHA GÜVENLİ BİNALAR İÇİN SU YALITIMI

👤Levent ÜRKMEZ

Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, on binlerce kişinin evsiz kaldığı; ülkemizin başına gelen en büyük doğal felaketlerden biri olan 17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıl dönümünde mevcut binaların deprem güvenliği bir kez daha gündeme geldi. Binaların depreme dayanıklılığını arttırmak için su yalıtımı yaptırılması büyük önem arz ediyor.

Devamını Oku

BİTÜDER UYARIYOR: KOROZYON BİNALARI ÇÜRÜTÜYOR, DEPREM YIKIYOR

Su yalıtımı olmayan bina 10 yılda taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybediyor.

Devamını Oku