Eylül 2013

Akıllı binaları siber korsanlar yönetirse

Akıllı Şehirler

Akıllı binalar, yaşamı kolaylaştırdığı gibi zaman, enerji, iş gücünden de tasarruf etmenizi sağlıyor. Ancak bütün bunlar, bilişim sistemi iyi kurgulanmış ve bilgi güvenliği önlemi iyi alınmışsa güzel. Yoksa hayat, beklenmedik bir anda kabusa dönebilir.

Devamını Oku

Akıllı binalarla akıllı bir dünya oluşturmak

Akıllı Şehirler

20. yüzyılda, binalarımız çelikle doldurulduğunda neler inşa edilebileceğine şaşırıyorduk. 21. yüzyılda, binalarımızı zekâyla doldururken hangi zirvelere ulaşabileceğimizi ve hangi kısa yolları kullanabileceğimizi birlikte göreceğiz.

Devamını Oku

Sürdürülebilir akıllı şehirler

Akıllı Şehirler

Hedefimiz şehirlerde fiilen sıfır karbondioksit salınımının olduğu bir yaşam biçimini gerçekleştirmek. Şu anda bunun olması için çalışıyoruz: Tokyo’nun yaklaşık 50 km batısında, Panasonic’in pilot projesi olarak kurulan ‘Fujisawa Sürdürülebilir Akıllı Şehir’. Bu pilot proje kapsamında şehrin tamamı kendisine yetecek ve çevreyle dost olacak şekilde üretiyor, saklıyor ve yürütüyor.

Devamını Oku

Akıllı ulaşım sistemleri

Akıllı Şehirler

Siemens Ulaşım ve Lojistik Grubu, son yıllarda artan karayolları akıllandırma projeleri için hem donanımsal hem de yazılımsal çözümler sunuyor. Ülkemizde 2023 yılına kadar yapılacak AUS (Akıllı Ulaşım Sistemleri) yatırımlarında önemli rol oynayacak şirketin Şehir içi ve Şehirlerarası Ulaşım İş Birimi Yöneticisi Barış Saraç, Türkiye karayollarının mevcut durumu, gelecek yatırımları ve Siemens çözümlerini aktarıyor.

Devamını Oku

Ege Seramik, Cersaie Fuarına hazır

Akıllı Şehirler

Ege Seramik, 23-27 Eylül 2013 tarihlerinde İtalya’nın Bologna kentinde gerçekleştirilecek Uluslararası Cersaie Seramik Fuar’ına katılmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Brandium’un iklimlendirmede çözüm ortağı Form oldu

Çözüm Ortağı

Brandium AVM ve 5 yıldızlı yüksek konfor imkanıyla Silence Otel projesi, iklimlendirme ihtiyacını Form Şirketler Grubu’nun enerji verimliliği yüksek çevre dostu cihazları ile sağladı.

Devamını Oku

Rıngs İstanbul Demirdöküm’ü tercih etti

Çözüm Ortağı

Selçuklu Holding iştiraki Selin Yapı tarafından İstanbul Sancaktepe’de hayata geçirilen Rings İstanbul, Demirdöküm’ü tercih etti.

Devamını Oku

Panasonıc Güneş Panelleri, Mercan Mermer Fabrikasında

Çözüm Ortağı

Panasonic HIT güneş panelleri ve 1,2 milyon euro tutarındaki yatırımla kurulan “Türkiye’nin en büyük çatı üstü güneş santrali” 500 kilovatsaat enerji üreterek Mercan Mermer Fabrikası’nın enerji ihtiyacının yarısını karşılayacak.

Devamını Oku

Özel sektör yatırımlarında ciddi azalma

Haber

Türkiye Müteahhitler Birliği “Temmuz 2013 İnşaat Sektörü Analiz Raporu”nu Yayınladı.

Devamını Oku

Halk GYO kârında ilk yarıyılda yüzde 42 büyüme

Haber

Halk GYO’nun 2013 yılı ilk 6 aylık net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artış göstererek 9,3 milyon TL’ye ulaştı.

Devamını Oku

Akbatı’ya Breeam Sertifikası

Haber

Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından hayata geçirilen Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi & Akbatı Residences Projesi, çevre dostu yeşil binalara verilen BREEAM sertifikasını almaya hak kazandı.

Devamını Oku

Panelsan kalitesi test edildi ve tescillendi

Haber

PANELSAN; EPS Sanayi Derneği (EPSDER) tarafından; ısı yalıtım malzemeleri pazarında haksız rekabeti önlemek amacıyla uygulamaya konulan “Kalite Denetim Sistemi” (KDS) belgesini almaya hak kazandı.

Devamını Oku

Teknolojide estetik kombinasyon

İç Mekan - Anahtar Priz

Yenilikçi teknolojileri ile ev otomasyonu ve anahtar priz sistemlerinde fark yaratan Alman markası Berker, teknolojiyi, işlevselliği ve tasarımı Arsys’de buluşturuyor.

Devamını Oku

Uzun ömürlü, zarif sarkıt

İç Mekan - Aydınlatma

Lamp 83’ten T5 floresan lamba ve Led alternatifleri sunan, estetik tasarımıyla mekanları farklılaştıracak yepyeni bir sarkıt, Ark.

Devamını Oku

Banyolarda ışıltılı atmosfer

İç Mekan - Banyo

“Işıltınızı yansıtın” sloganıyla sunduğu çarpıcı koleksiyonlarıyla mekanlara değer katan Çanakkale Seramik, yeni serisi Voyage ile banyolarda rüya gibi bir atmosfer yaratıyor.

Devamını Oku

Hijyenik ve konforlu klozet sistemi

İç Mekan - Banyo

Estetik, modern ve şık tasarımlardan vazgeçemeyenlerin tek tercihi İsviçreli dünya markası Geberit, AquaClean 8000plus serisi ile rahatlığın ve konforun adresi oluyor.

Devamını Oku

Derli toplu banyolar

İç Mekan - Banyo

VitrA; günümüzün çocuklu ailelerinin ihtiyaçlarını düşünerek tasarladığı Nest ve Nest Trendy banyo serisiyle, saklama alanı derdine son veriyor.

Devamını Oku

Banyo tasarımları için yeni armatür serileri

İç Mekan - Banyo

Villeroy & Boch uzun yıllardır banyonun her alanında güçlü bir tasarım sağlayan lavabo ve duş çözümlerinin yanı sıra yüksek kaliteli ve banyo koleksiyonlarını tamamlayan armatürleri de geliştirmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Renk ölçer sistemi ile kişiye özel renkler

İç Mekan - Boya

Filli Boya, renk otoritesi kimliğini teknoloji ile buluşturduğu ColorExpress Renk Ölçer Sistemi ile tüketicilere yaşam alanları için diledikleri rengi seçme imkanı sunuyor.

Devamını Oku

Ev, doğayı çağırıyor

İç Mekan - Duvar Kağıdı

Casadeco, Fromental, Roberto Cavalli, Sanderson, York, Zuber gibi dünyaca tanınmış kumaş, duvar kağıdı ve duvar kaplaması markalarının Türkiye temsilciliğini yapan Dreams Wallpapers&Fabrics, kişisel yaşam alanları ve contract projeler için sunduğu birbirinden farklı ürünlerle yeni sezona ‘merhaba’ diyor.

Devamını Oku

Mimarinin en temel malzemeleri yeniden yorumlanıyor

İç Mekan - Karo

Kalebodur, gelişmiş üretim teknolojisiyle mimarinin en temel malzemelerini bir araya getirdiği Cement Grubu serileri “C-Extreme”, “C-Wood”, “Cement 2.0” ve “C-Stone” ile, farklı kullanım alanları için dayanıklı ve şık yüzey alternatifleri sunuyor.

Devamını Oku

Su yüzeyini andıran karolar

İç Mekan - Karo

Doğanın ışıltısını evlere taşıyan Seramiksan Crema Serisi, su yüzeyini andıran görüntüsüyle seçkin bir zevkin yansıması olarak beğeni topluyor.

Devamını Oku

Parlak, zarif, derin

İç Mekan - Mobilya

Mekanlara konfor ve doğallığı sunarken, tasarımdan ve yenilikten vazgeçmeyen Kastamonu Entegre, GLOSSMAX ürünü ile ışıltılı şıklığı ve göz kamaştıran bir zarafeti buluşturuyor.

Devamını Oku

Profesyonel uygulama ve göz alıcı zeminler

İç Mekan - Zemin

Tarkett İngiltere, Floorcraft zemin tasarım hizmeti sayesinde CFJ tarafından düzenlenen Yılın Zemin Uygulaması 2013 ödülüne layık görüldü.

Devamını Oku

Halılar yerden kalkıyor

İç Mekan - Zemin

Sahil şeritlerinde yer alan oteller artık 3 yılda bir halı değiştirmek zorunda kalmayacak. Aray Dış Ticaret tarafından ithal edilen MFlor markalı yüzer döşeme zemin kaplamaları, neme dayanıklı olması ve inceliği sayesinde renovasyona girmiş olan otellerde az bir maliyetle halının yerini dolduruyor.

Devamını Oku

Rohs nedir?

Makale

RoHS, Avrupa Birliği tarafından dikte edilen; elektronik cihaz üretiminin çevreye zarar vermemesi için, sağlığa zararlı maddelerin elektrikli ve elektronik ürünlerdeki kullanım miktarlarını kısıtlayan direktifdir.

Devamını Oku

Yangına dayanımlı yapılar

Makale

Tremco illbruck bünyesi altında bulunan ve tamamıyla pasif yangın dayanımı sistemlerine odaklanmış marka olan Nullifire yeni teknoloji ürünleri ile güvenilir uygulamalara her geçen gün yenilerini eklemeye devam ediyor.

Devamını Oku

Hem evinizin sıcaklığını hem de cebinizi koruyun

Makale

Kışa adım adım yaklaşmakta olduğumuz şu günlerde pek çok kişi cep yakan doğalgaz faturaları konusunda endişe duyuyor. Günümüzde hem yeni hem de eski binalara uygulanabilen yalıtım sıvaları yazın sıcak havanın, kışın da soğuk havanın dış cepheden eve girmesini önlüyor.

Devamını Oku

Soyulma önleyici katkı malzemesi

Malzeme - Asfalt Katkı

İstanbul Teknik İnşaat tarafından uzun Ar-Ge faaliyetleri neticesinde geliştirilen ve yolların ömrünü uzatan TeraGrip, Türkiye’nin ilk yerli soyulma önleyici katkı malzemesi olma özelliğiyle öne çıkıyor.

Devamını Oku

Dış cephede sıra dışı dokular

Malzeme - Dış Cephe

Endüstriyel yapı harçları üretiminde dünya lideri Saint-Gobain Weber, sıra dışı tekstüre sahip zengin son kat kaplama seçenekleriyle dış cephelerde farklılık yaratıyor.

Devamını Oku

Küçük ölçekli işletmeler için profesyonel güvenlik

Malzeme - Güvenlik Sistemi

Bosch’un yeni micro 2000 IP ve Flexidome micro 2000 IP serisi, kapsamlı bir kamera içine paketlenmiş komple video gözetim çözümü sunuyor. Kameralar, canlı ve kaydedilmiş videoları göstermek için ücretsiz PC yazılımı ve uygulamasına sahip.

Devamını Oku

Konforlu su izolasyonu

Malzeme - İzolasyon

Kış yaklaşırken binalarda yalıtım çalışmaları da hızlandı. Suyun neden olduğu olumsuz etkilere karşı korunma ve yaşam alanlarında konforlu bir su izolasyonu sağlanması amacı ile kullanılan su yalıtım malzemesi Focus Membran bu özelliği ile binaların ömrünü de uzatıyor.

Devamını Oku

Ticari yapılarda slate taşının dokusu

Malzeme - Karo

VitrA, Rainforest karolarıyla, ticari yapılara doğal ve sağlam bir dokunuş sunuyor.

Devamını Oku

Dört mevsim klima

Malzeme - Klima

Daikin, Zhara serisi klimaları ürün gamına kattı. Yüksek performansı en az enerji ile sağlayan Zhara, hem ısıtma hem de soğutma amaçlı kullanımı ile dört mevsim konfor yaşatıyor.

Devamını Oku

Herkes için tek bir yazılım

Malzeme - Yazılım

Bosch’tan tüm proje değer zincirini kapsayacak yeni yangın planlama yazılımı...

Devamını Oku

Burak Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Demir: “Prestijli projelerdeyiz”

Marka

“Müşterilerimizle bir aile olup onların sıkıntılarını hep birlikte çözmek istiyoruz. Ses getirecek projelerde Burak Alüminyum olarak var olmaya çalışıyoruz. En son ödüllü proje olan Batı Şehir’de varız. Ayrıca TT Arena, Exen İstanbul ve Nish Adalar gibi önemli projelerde Burak Alüminyum Alu-line mimari sistemlerin imzası var.”

Devamını Oku

Baymak fotovoltaik sistemiyle çatılarda

Marka

Baymak, yaklaşık iki yıldır ileri teknolojiyle ürettiği güneş enerjisinden elektrik üreten fotovoltaik sistemiyle tüm çatılarda yer almaya hazırlanıyor. Baymak, müşterilerine 1,5 kilowattan 35 kilowatta kadar küçük paket sistemlerinin yanı sıra büyük projeler için hizmet veriyor. Baymak fotovoltaik küçük paket sisteminin oluşumunu sağlayan Türkiye’deki ilk firma…

Devamını Oku

Akçansa’nın ilk yarıyıl satış geliri 546,7 Milyon TL

Marka

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2013 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Buna göre, 30 Haziran 2013 itibarıyla şirketin cirosu 546,7 milyon TL oldu

Devamını Oku

Hekim Yapı A.Ş. 3. Fibercement (Hekimboard) üretim tesisini 2014 yılından önce faaliyete geçirecek

Marka

2004 yılında Türkiye’nin ilk otoklavlı fibercement levha üretim tesisini kurarak bu sektörde öncülüğü yapan Hekim Yapı, fibercement üretimi konusunda bir dünya devi olan ve Eternit markalı ürünleri ile tüm dünyada saygın bir yeri olan Etex Group’a bağlı Redco S.A. firmasından aldığı üretim lisansı ile başlattığı üretim sürecinde sekiz yıl içinde 3. fabrikasını da kurarak sektördeki liderliğini sağlamlaştırıyor.

Devamını Oku

Gayrimenkul pazarının yeni oyuncuları yolda

Özel Haber

Jones Lang LaSalle araştırma departmanı tarafından hazırlanan ve Türkiye’de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği “Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2013” ilk yarı raporu açıklandı.

Devamını Oku

“İnşaat sektörü 2013 yılında % 8’lik büyüme hedefliyor”

Özel Haber

2012 yılında beklenenden daha az büyüyen inşaat sektörü 2013 yılında %6 ila % 8’lik büyümeyle umut vaat ediyor. İnşaat sektöründeki düşüşe rağmen 2012 yılını %24 büyümeyle kapatan İsviçreli tesisat ve rezervuar markası Geberit 2013 yılını da % 30’luk bir büyüme ve 36 milyon TL ile kapatmayı hedefliyor.

Devamını Oku

Depreme dayanıklı yapı üretimi için hangi şartlar hayati önem taşıyor?

Özel Haber

Deprem kuşağında olan ülkemizde başta Marmara depremi olmak üzere birçok depremde çok sayıda insanımızı kaybettik. Bu nedenle Türkiye Hazır Beton Birliği, ‘deprem’ ile yaşamayı öğretmek, kaliteli yapılaşma bilincini aşılamak ve hayat kurtarmak için çalışmalarına devam ediyor.

Devamını Oku

Uğur Dumankaya: “Kötü yapı stoğunun değişiminde süreç hızla ilerlemelidir”

Özel Haber

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Cumhuriyet tarihimizin en büyük doğal afetlerinden biri olan Marmara Depremi’nin 14. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, depremin bir Türkiye gerçeği olduğunun altını çizdi ve depremin yıkıcı etkilerinden kurtulmanın önceliğinin güvenli binalar inşa etmekten geçtiğini belirtti.

Devamını Oku

“Depremleri hasarsız atlatacak binalar yapmalıyız”?

Özel Haber

Ülkemizin tarihi boyunca yaşadığı en büyük felaketlerinden biri, 17 Ağustos 1999 günü gerçekleşti. Yaşanan büyük deprem felaketi bizlere, Türkiye’nin deprem kuşağı içinde yer alan bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini acı bir şekilde hatırlatmış oldu.

Devamını Oku

Çatılar depreme hazır mı?

Özel Haber

Onduline Avrasya Teknik Koordinatörü Atila Gürses, Türkiye’de 20 milyonluk konut stoğunun önemli bölümünün çatısı depremle yüzleşmeye hazır olmayan eski usul çatılar olduğuna dikkat çekti.

Devamını Oku

Konutların % 34’ü sigortalandı

Özel Haber

Afet Sigortaları Kanunu’nun yıldönümünde zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 5,8 milyona ulaştı.

Devamını Oku

Ankara’da projeler büyüyor

Özel Haber

Konut projelerinde son birkaç yıldır “çağ atlayan” Ankara’da projelerin hem boyutu hem içeriği İstanbul’u aratmıyor.

Devamını Oku

Tırsan, Türkiye Ticari Araçlar Konferansı’nda treyler sektörünü temsil etti

Sektörden

TIRSAN Treyler, Uluslararası CTI Konferansı (Car Training Institute) tarafından ikincisi düzenlenen Türkiye Ticari Araçlar Konferansında, Türkiye treyler sektörünü temsil eden tek firma olarak yerini aldı. Sektör lideri TIRSAN adına İş Geliştirmeden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İffet Türken konuşmasını gerçekleştirdi.

Devamını Oku

Bosch Rexroth’a çevre ödülü

Sektörden

2013 yılı Çevre Ödülleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da katıldığı törenle dağıtıldı. Bosch Rexroth adına ödülü, Kalite, İş Güvenliği ve Çevre Bölüm Müdürü Tülin Vergen aldı.

Devamını Oku

Kale, Denizlerin Piri’ni ağırlıyor

Sektörden

Kale Grubu, ünlü Türk denizci Piri Reis’in dünya kültürel mirasının önemli varlıkları arasında gösterilen 1513 tarihli Dünya Haritası’nın yer aldığı sergiyi, seramik eserlerle birlikte Çanakkale’de ziyarete açtı.

Devamını Oku

Baumit’ten “Benim Ustam” uygulaması

Sektörden

BAUMİT, usta ve uygulamacıları için hazırladığı “Benim Ustam” programı ile yeniliklerine bir yenisini daha ekledi.

Devamını Oku

Çelik kapınızı önce Iphone’da deneyin

Sektörden

Sur Çelik Kapı, dekorasyon tutkunlarına mobil dünyada yeni hizmetler sunuyor. Dünyanın en güvenli çelik kapı markası Sur, iPhone ve iPad uygulaması ile mobil cihazların getirdiği olanaklarla çelik kapı seçmeyi kolaylaştırıyor.

Devamını Oku

Kral Abdullah Finans Merkezi & Metro İstasyonu

Sıradışı Yapılar

Kral Abdullah Finans Merkezi (KAFM) Metro İstasyonu; Hat 1 yanı sıra Hat 4 (havaalanına giden yolcular) ve Hat 6 terminalleri için yeni Riyad metro ağında önemli bir kavşak olarak görev yapacak.

Devamını Oku

Tema İstanbul Showroom

Sıradışı Yapılar

Tema İstanbul Showroom, Halkalı İstanbul’da bulunan, toplam 1500 m² alana sahip bir ofis binasıdır. Bina, toplam 4.000 üniteden oluşan konut kompleksi, beş yıldızlı otel, eğlenceve alışveriş merkezinden oluşan Tema İstanbul’un satış ofisi ve showroom mekânı olarak işlev görmektedir.

Devamını Oku

Aziz Meryem Haç Mozolesi

Sıradışı Yapılar

Harmer Mimarlık; kendi geleneklerini devam ettirebilecekleri bir mezarlık alanına sahip olmak isteyen, çoğunluğunun ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra göç ettiği Melbourne İtalyan topluluğuna çağdaş bir bina tasarlayarak, mezarlık mimarisinin uzun zamandır ihmal edilmiş geleneğini de canlandırmış.

Devamını Oku

Piquadro Paris Mağazası

Sıradışı Yapılar

Ünlü firma Piquadro’nun Paris’teki ilk butiğinin tasarımı minimalist bir tarzda, yalnızca Pure White renginde DuPont™ Corian® techno-surface materyali kullanılarak oluşturuldu. Böylece, teknoloji ve tasarım Rue Saint Honoré caddesi üzerindeki heykel-butikte birleşti.

Devamını Oku

Ottomare Palace Satışa çıkıyor

Vitrin

Her biri 1+1 olarak planlanan ve ihtiyaçlar doğrultusunda birleştirilerek 4+1’e kadar farklı tiplerde veya istenildiğinde tek katta tek bir süit olabilecek şekilde tasarlanan Ottomare Palace, bu ay satışa çıkıyor.

Devamını Oku

Akasya“Yeni Yaşam Kompleksi” Breeam Sertifikası aldı

Vitrin

Akasya “Yeni Nesil Yaşam Kompleksi” ve Akasya Acıbadem konut projesi, küresel atmosfer ve doğru kaynakların kullanımı, yerel sorunlara yaptığı çözümler, iç ortam ve sağlığa verdiği önem ve binanın çevreye olan uzun vadeli etkisini azaltma gibi çevreye verdiği önem sayesinde Türkiye’de bu kadar büyük bir proje ile BREEAM sertifikası almaya hak kazanan tek proje oldu.

Devamını Oku

Halk GYO’dan bir adım daha

Vitrin

Halk GYO, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi arsası üzerinde inşa etmeyi planladığı 46 ve 34 katlı iki kule ve 8 katlı 3 binaya yönelik proje yönetim firması seçim sürecini tamamladı.

Devamını Oku

The Abraaj Group projeye ortak oldu

Vitrin

Gelişmekte olan piyasalarda faaliyet gösteren lider yatırımcı The Abraaj Group, gayrimenkul alanında özel projeleri Türkiye’ye kazandıran BLG Capital’e ait Ortaköy ve Büyükçekmece’de konumlanmış olan yeni nesil öğrenci yaşam alanı Republika Academic Aparts’ın azınlık hissesine ortak oldu.

Devamını Oku