Ekim 2013

“Çevreci ürünlere yatırımımız 2 milyar euro’ya ulaşacak”

Aydınlatma

Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Göktuğ Gür, 2012 itibarıyla 11,3 milyar Euro olan yeşil ürün satışlarının toplam küresel satışların yüzde 45’ine ulaştığını kaydetti. Çevreci ürünlere yapacakları yatırımın giderek artacağını belirten Gür, 2015 yılına kadar bu alandaki küresel yatırımın 2 milyar Euro’ya ulaşacağını söyledi.

Devamını Oku

Nova Aydınlatma, Martı İstanbul Oteli aydınlattı

Aydınlatma

Aydınlatma sektörünün önde gelen markalarından Nova Aydınlatma, restore edilerek 5 yıldızlı otele dönüştürülen Martı İstanbul Otel’in aydınlatma projesini gerçekleştirdi

Devamını Oku

Prime Mall İskenderun Alışveriş Merkezi aydınlatması

Aydınlatma

Proje için genel mimari tasarımı ile tamamen bütünleşen, müşterilere her zaman çekici ve cazip gelecek bir aydınlatma planı oluşturuldu. İç mekan aydınlatma öğeleri profesyonel danışmanlar tarafından özenle belirlenen projede, gece gündüz farkı kolayca hissedilebiliyor ve gün ışığından maksimum fayda sağlanıyor.

Devamını Oku

Gökdere Medresesi Aydınlatma Otomasyonu

Aydınlatma

Bursa Osmangazi Belediyesi Gökdere Medresesi restorasyonunda, Siemens KNX Instabus ürünleri kullanılmıştır. Elektrik tesisat, ASE mühendislik tarafından yapılmış, otomasyon sistemi Alternatif Mühendislik tarafından devreye alınmıştır.

Devamını Oku

Philips ve Enerji Bakanlığı işbirliği ile sokak lambaları led olacak

Aydınlatma

Philips Türkiye, Enerji Bakanlığı tarafından geliştirilen sokak lambalarının LED’e dönüşümü projesine, Ankara İnönü Bulvarı’nda yer alan Protokol Yolu’nda gerçekleştirdiği pilot uygulama ile ilk adımı attı.

Devamını Oku

Yeni nesil led modüller

Aydınlatma

Ekonomik aydınlatma çözümlerinin dünya lideri tasarımcısı ve üreticisi MEGAMAN’ın yeni nesil TECOH® Mhx ve CFx LED modülleri metal halojen ve kompakt floresan ampuller için mükemmel aydınlatma performansı sunan gerçek bir alternatif.

Devamını Oku

R Serisiyle evlere modern dokunuşlar

Aydınlatma

Yaşam alanlarında hayatı kolaylaştırmak için teknolojiyi estetikle sunan Berker, klasik anahtar formlarına R serisini ekledi. Bir anahtardan daha fazlasını yansıtan R serisinde bulunan R1 ve R3 modelleri, farklı dekorasyon stillerinde de evlerde uyumu yakalıyor.

Devamını Oku

Tümleşik “aydınlatma” tesisatı çözümü

Aydınlatma

iTrack, klasik elektroray anlayışının dışında tümleşik aydınlatma tesisatı çözümü sunuyor. LED ve T16 floresan olmak üzere iki farklı ışık kaynağı ile üretilebilen Loft ise her tür tavan tipi için uygun.

Devamını Oku

Yüksek tavan armatürlerinin avantajları

Aydınlatma

Depo alanları ve spor kompleksleri gibi yüksek tavan uygulaması olan binalarda daha verimli ve çevreye duyarlı çözümler sunan yüksek tavan armatürleri, elektrik kesintilerinde HID ampullerin belirli soğuma ve ısınma sürelerine karşın anında devreye girip yanabiliyor ve şarj kiti ile birlikte rahatlıkla kullanabiliyor.

Devamını Oku

Dimtone konaklama sektörüne yenilik getiriyor

Aydınlatma

Philips, DimTone LED lambalar ile bar, restoran, lobi ve konferans salonları gibi günlük aydınlatma süresinin uzun olduğu işletmelerde sıcak ve davetkâr ortamlar yaratırken yüzde 80’den fazla enerji tasarrufu sağlamak mümkün.

Devamını Oku

Ofis aydınlatmasında led

Aydınlatma

Günümüzün en verimli yapay ışık kaynağı olarak hayatımızda yerini alan LED, çevreci olması, sağladığı enerji tasarrufu ve uzun ömür özellikleri ile dikkati çekiyor.

Devamını Oku

Aydınlatma projelerinde danışmanlığın önemi

Aydınlatma

Ticari bir binanın işletme giderlerinin yaklaşık yüzde 20’si aydınlatmaya aittir. Uzman bir danışman firmanın gözetiminde hazırlanan aydınlatma projesi ile yüzde 20’ye karşılık gelen rakam, yüzde 80 oranında aşağıya çekilebilir.

Devamını Oku

Hindistan’ın en uzun tünelinde İstanbul Teknik imzası

Çözüm Ortağı

İstanbul Teknik, Jammu ve Srinagal başkentlerini birbirine bağlayacak olan Hindistan Ulusal Otoyolu Tünelinde, tünel yalıtım uygulamaları konusundaki bilgi ve birikimiyle yer alıyor.

Devamını Oku

Tekno Vinç, İzmir Adnan Menderes Havalimanında

Çözüm Ortağı

TAV İnşaat’ın hayata geçirdiği 200.000 m2 lik inşaat alanına sahip İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni iç Hatlar Terminali, Tekno Vinç tarafından 9 vincin aynı anda çalışabileceği şekilde projelendirilen MC175 B, MDT 178 ve MC205 B model kule vinçler ile yükseliyor.

Devamını Oku

Ataşehir’de ‘’PERI’’ ile güvenli bir şantiye daha

Çözüm Ortağı

İstanbul’un yeni cazibe merkezi olan Ataşehir’de yaşam bulacak proje çarşı katları, 62.000m² kapalı alandan oluşmaktadır. Kule olarak yükselecek 44 kat, toplamda 48.000m² alana sahiptir.

Devamını Oku

İş GYO ve Nef, kentsel dönüşüm için bir araya geliyor

Haber

İş GYO ve Nef, kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye genelinde katma değerli projeler gerçekleştirmek için bir araya geldi. Gerçekleştirilen stratejik ortaklıkla sektörde bir ilke imza atılacak.

Devamını Oku

Halk GYO Şekerpınar arsasında bankacılık üssü yükselecek

Haber

Halk GYO’nun Kocaeli Şekerpınar’daki arsası üzerinde yükselecek banka operasyon merkezinin birinci kısmı için inşaat ruhsatını alan şirket, karlı ve yüksek gelir getirecek projelerinden biri için daha önemli bir süreci tamamladı.

Devamını Oku

Emlak Konut’tan son 10 yılın en yüksek satışı

Haber

Emlak Konut GYO, bu yıl Ağustos ayında (ön satışlar dahil) Kamu İhale Kanunu ve Gelir Paylaşımı modeliyle geliştirilen projelerinde toplam 4 milyar 9 milyon 736 bin TL’lik satış yaptı. Toplam 9 bin 262 adet bağımsız birimin satışından elde edilen bu gelir aynı zamanda 2004 yılından beri kaydedilen en yüksek ciro oldu.

Devamını Oku

STFA’nın üstlendiği “Irak Erbil İçme Suyu Hattı İyileştirilmesi Ve Duhok Dağıtım Şebekesi” projesinin temel atma töreni yapıldı

Haber

Türkiye’nin önde gelen müteahhitlerinden olan STFA İnşaat Grubu’nun, STFA-FERNAS-KALYON Ortak Girişimi olarak kazandığı Irak Erbil İçme Suyu Hattı İyileştirilmesi ve  Duhok Dağıtım Şebekesi projesinin temel atma töreni 19 Eylül’de yapıldı.

Devamını Oku

Yenigün İnşaat ve FYP işbirliği Bomonti’ye yeni bir kimlik kazandırıyor

Haber

Dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhit firması arasında yer alan ve 40.yılını kutlayan Yenigün İnşaat’ın, Bomonti’deki projesinin temelleri yepyeni bir konsept ve yepyeni bir isim ile atıldı.

Devamını Oku

Quasar’a Avrupa’dan 7 ayrı dalda ödül

Haber

Türkiye’nin ilk metalüks gayrimenkul projesi olarak İstanbul’un merkezinde lüksün ötesinde lüksü vaat eden Quasar İstanbul karma projesi, Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde 7 ayrı dalda ödüle layık görüldü.

Devamını Oku

Greenıst projesinde en çok rağbeti 3+1 daireler görüyor

Haber

İstanbul Güneşli/Bahçelievler’de inşaatı devam eden Greenist Konutları’nda en çok ilgiyi 3+1 daireler görüyor. Haziran 2014’de teslim edilecek 174 dairelik projede 3+1’lerin yüzde 70’i tükendi.

Devamını Oku

Dönüşüm temasına uygun arsalara proje

Haber

“Bedava ofis” konseptini devam ettiren Dap Yapı, dönüşüm temasına uygun arsalarda projeler geliştiriyor.

Devamını Oku

İMDER, dünya iş makinası devlerini İstanbul’da buluşturdu

Haber

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: “Türkiye’nin iş makinası ihracatı 2023’te 10 milyar dolara ulaşacak.”

Devamını Oku

Zamansız ve güçlü

İç Mekan - Banyo

Villeroy&Boch’un yeni küvet ailesi Squaro Edge berrak hatları ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor.

Devamını Oku

Mükemmelliği şekillendirmek

İç Mekan - Banyo

Kusursuz fonksiyonlarıyla banyolara yeni bir soluk getiren Geberit Monolith, son teknoloji ve üstün işlevselliği, çarpıcı bir tasarımla birleştirip yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımıyla mükemmelliği şekillendiriyor.

Devamını Oku

Dün, bugün ve daima: Yeni klasizm dönemi

İç Mekan - Duvar Kaplama

Casadeco, Fromental, Roberto Cavalli, Sanderson, York, Zuber gibi dünyaca tanınmış kumaş, duvar kağıdı ve duvar kaplaması markalarının Türkiye temsilciliğini yapan Dreams Wallpapers&Fabrics, kişisel yaşam alanları ve contract projeler için sunduğu birbirinden farklı ürünlerle stil sahibi, özgün, karakterli mekanlar yaratmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Dünyanın ilk cam çelik kapısı

İç Mekan - Kapı

Sur Çelik Kapı, dünyanın ilk cam yüzeyli çelik kapısını üretti.

Devamını Oku

Mekanlarda Akdeniz esintisi

İç Mekan - Karo

Seramiksan, mekanlarda akdeniz esintisini ve pozitif enerjiyi yakalamak isteyenler için Mayolika’yı sunuyor.

Devamını Oku

Minamal lüksizm ile yaşam kalitesini yükselten mekanlar

İç Mekan - Mutfak

Uluslararası markaların buluşma noktası olan Sem Mimarlık, kişisel yaşam alanlarına ve çalışma mekanlarına kattığı stilize dokunuşları, en sıcak trend analizleri ile birleştiriyor.

Devamını Oku

Büyülü renkler, ödüllü tasarım

İç Mekan - Mutfak

2012 Elle Decoration Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde En İyi Mutfak seçilen Fluido, özel teknolojisi ile kişiye özel yüzlerce farklı renk seçeneği sunuyor.

Devamını Oku

Kaliteli ve keyifli bir yaşam için tasarım

İç Mekan - Mutfak

Çok yönlü yaşam, bireysel ihtiyaçlar ve durumlara göre tasarlanan ürünlere talebi artırıyor. Ev cihazlarında lider marka olarak Miele keyif ve yaşam kalitesi için garanti sunarken, bu amaç doğrultusunda cihazlar üretiyor.

Devamını Oku

Kentsel dönüşüme, çevre dostu asansörler

Malzeme / Ürün - Asansör

Dünyanın önde gelen asansör firmaları arasında yer alan Kleemann Asansör, her yapıya uygulanabilen hidrolik asansörleri ve enerji tasarrufu sağlayan modelleri ile öne çıkıyor.

Devamını Oku

Filament bantlar dünyası

Malzeme / Ürün - Bant

Dünya’nın lider bant tedarikçisi olarak Tesa; güvenli taşıma, demetleme, ekleme uygulamaları için çeşitli özelliklere sahip geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Devamını Oku

Dış cephelere özgürlük

Malzeme / Ürün - Cephe Kaplama

Avrupa’nın yapı malzemeleri alanında lider markalarından Baumit, kullanıma hazır dekoratif kaplamaları ile binaların cephelerini sadece güzelleştirmekle kalmıyor; aynı zamanda güneş, rüzgar ve yağmur gibi dış etkenlere karşı da koruyor.

Devamını Oku

Villalara özel çelik kapı

Malzeme / Ürün - Kapı

Sur Çelik Kapı, ev dekorasyonunda doğal dokunuşları tercih edenler için doğal taş ve cam kullanarak ürettiği “Stoneart”ı sunuyor. Doğal taş ve camın bir arada kullanıldığı Stoneart villa kapısı, dış mekanın tüm zorlukları düşünülerek tasarlandı.

Devamını Oku

Aktif haberleşmeli sıva altı sensörler

Malzeme / Ürün - Sensör

Siemens Bina Teknolojileri Bölümü, KNX uyumlu sıva altı modelleri Symaro sensör gamına ekledi. Aktif iletişimli bu yeni sensörler, sıcaklık, nem ve hava kalitesi ölçümü ve kontrolüne ek olarak ışıkların otomatik olarak açılıp söndürülmesini sağlıyor ve güneşten korunma sistemlerini kontrol edebiliyor.

Devamını Oku

Türkiye’de 350 bin ton atığın sadece %1’ini arıtabiliyoruz

Marka

“2014 yılında Tuzla’daki fabrikamız açıldıktan sonra dış drenaj sistemleri pazarını da pazar payımızı da büyüteceğiz.”

Devamını Oku

HMF’den yüksek hızlı ve çevreci asansörler

Marka

“HMF Hyundai asansörlerde, enerji tasarrufu sağlayan lowatt enerji dönüşüm sistemi ile müşterilerimizin ekonomik ve çevreye duyarlı ürünler kullanmasını sağlıyoruz.”

Devamını Oku

Hyundai İş Makinaları Türkiye’deki 20. yılını görkemli bir davetle kutladı

Marka

Dünyanın önde gelen iş makinası markası Hyundai İş Makinaları, bu yıl Türkiye’deki faaliyetlerinin 20. yılını kutluyor. Hyundai İş Makinaları’nın Türkiye distribütörü HMF Makina’nın, 20. yıl nedeniyle düzenlediği muhteşem geceye HMF Makina çalışanları, bayileri, müşterileri ve iş ortakları katıldı.

Devamını Oku

“Gusto belli bir oranda doğuştan geliyor”

Marka

Akyürek Elmas Mimarlık’ın ortakları, Çağla Akyürek Elmas ve Can Elmas, bürolarının kuruluş hikayesini, mesleki deneyimleri sayesinde belirledikleri sektör sıkıntılarını aktardılar. Mimar ailelere sahip, mimar bir çift olan, Çağla ve Can Elmas, kendi çocuklarının bu mesleği seçmelerini tercih etmediklerini belirterek, Türkiye’de mimarlığın zorluklarına dikkat çektiler.

Devamını Oku

Maşlak Ailesinin grup şirketleri Timaş ve Panelsan’da kurumsallaşma hareketi hız kazandı

Marka

Uzun yıllar Ankara ticari yaşamının başarılı aile şirketleri arasında olan Maşlak ailesinin 3. kuşak yöneticilerinden Serhat Maşlak, çatı ve cephe kaplama alanında hızla büyüyerek başarılı projelere imza atan Timaş A.Ş. ve Panelsan A.Ş.’nin ürün-uygulama alanlarını ve özellikle son dönemde önemle eğildikleri “kurumsallaşma hareketini” detaylarıyla değerlendirdi.

Devamını Oku

Kale mantolama sistemleri ile ısı yalıtımlı binalar garanti altında

Marka

Yapı kimyasalları sektörünün lider markası Kalekim, 10 yıl ürün, 2 yıl uygulama garantisi sunduğu Kale Mantolama Sistemleri ile ısı yalıtımı uygulanan binaları koruma altına alıyor.

Devamını Oku

STFA’dan Pakistan enerji yatırımları çerçevesinde toplam 300 milyon dolarlık iki anlaşma

Özel Haber

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden STFA Grubu, Türkiye-Pakistan arasında kurulan yeni iş birliği stratejileri çerçevesinde enerji ve altyapı projelerini hayata geçirmek üzere anlaşmalar imzaladı. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in Türkiye ziyareti sırasında gerçekleştirilen ikili görüşmelerde STFA’nın enerji ve altyapı alanlarında yürüteceği projeler değerlendirildi.

Devamını Oku

Türkiye’deki yeni nesil yap-işlet-devret projeleri

Özel Haber

Kamu kaynaklarının son derece verimli kullanılması gerektiği bir dönemde özellikle son yılların küresel ekonomik kriz ortamında daha da önem kazanan Yap-İşlet-Devret modeli artık dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de uygulanıyor.

Devamını Oku

Su yalıtımı ve mantolama, binaların depreme dayanıklılığını artırıyor

Özel Haber

Nüfusun yüzde 95’inin deprem kuşağı üzerinde yerleşik olduğu Türkiye’de olası bir deprem riski her geçen gün daha fazla dile getirilirken, uzmanlar doğru yalıtımın binaların depreme dayanaklılığında önemli bir rolü bulunduğunu belirtiyor. KYK Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, binalardaki ısı ve su yalıtımının, bina taşıyıcılarında meydana gelen korozyonu önemli oranda azalttığını belirtti.

Devamını Oku

Kentsel dönüşümde, AVM’ler ve çarşılar tarihi dokuya uyum sağlamalı

Özel Haber

AVM’lerin yapımında belli kalıpların uygulanmasının kentsel dönüşümle değişeceğini ifade eden perakende mağazaları iç mimarisinin önde gelen isimlerinden Altan Bilim Mimarlık Kurucusu Yüksek Mimar Altan Bilim, kentsel dönüşümde AVM’lerin rolünü anlattı. Altan Bilim “Kentin tarihi dokusuna uyum sağlayan mağazaların mimari trend haline gelmesi ile, bunu baz alan mağazalar, kentsel dönüşüm sayesinde bir adım öne geçecek” dedi.

Devamını Oku

Çukurcuma’da asırlık bir bina butik otel oldu

Restorasyon

Mimar Kemalettin imzasıyla Beyoğlu, Çukurcuma’da bir asıra şahitlik eden 3’üncü Vakıf Han butik hotel olarak hizmet vermeye başladı. Aslına sadık kalınarak restore edilen “Corinne Hotel” adını Cumhuriyet döneminin ünlü opera sanatçısı Madam Corinne’den alıyor. Her biri özel dekore edilmiş 39 odası bulunan “Corinne Hotel”in kafe ve restoran hizmeti de bulunuyor.

Devamını Oku

1875’Te inşa edilen ağa lojmanları

Restorasyon

Sultan Abdülaziz tarafından 1875’de lojman olarak yaptırılan Akaretler Sıraevler ofisleri Akaretler’in orijinal kurgusu korunarak çağdaş bir anlayışla yenilendi.

Devamını Oku

Safranbolu’da bir huzur noktası

Restorasyon

Safranbolu’nun simgesel yapılarından Paçacıoğlu Bağ Evi, 4 yıl süren restorasyonun ardından 8 odası ile hizmet vermeye başladı. Yaklaşık 130 yıllık binanın yerden tavan döşemelerine kadar orijinal hali korundu.

Devamını Oku

Termo Teknik, Evomax’ı Türkiye çapında tanıtıyor

Sektörden

Ideal Heating tarafından tasarlanan, ileri teknoloji ürünü duvar tipi yoğuşmalı kazan Evomax’ı Türk kullanıcısının beğenisine sunan Termo Teknik, Türkiye çapında gerçekleştirdiği bayi toplantıları ile Evomax’ı sektörün temsilcilerine tanıtıyor.

Devamını Oku

Makel’in Almanya çıkarması

Sektörden

MAKEL Şirketler Grubu, Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen Elektroteknik 2013 Fuarı’na katılım gösterdi. 11–14 Eylül tarihleri arasında Messe Westaflen Hallen’de düzenlenen fuarda Makel anahtar ve priz serisi ürünleri ile dikkat topladı.

Devamını Oku

Daikin Global Traınee projesinin sonuçları belli oldu

Sektörden

Daha ilk yılında Avrupa’dan iş teklifi alan yönetici adayları yetiştiren Daikin Global Traniee projesinin bu yıl ki sonuçları açıklandı. Daikin Global Traniee projesi ile gençlere benzersiz bir kariyer fırsatı sunan iklimlendirme devi, seçilen yönetici adaylarından ikisine bir yıl boyunca Daikin Avrupa’da, diğer iki gence de Daikin Türkiye’de hem eğitim hem de iş imkanı sunuyor.

Devamını Oku

Mahallede Dizayn’ım olacak

Sektörden

DİZAYN’IM Mağazaları, “Modern Nalbur” konseptiyle, her evde sıkça yaşanan sorunlar için özellikle kadınların yanında olmayı hedefliyor.

Devamını Oku

Ankara’da liderler buluştu, imzalar atıldı

Sektörden

Sektörün lideri TIRSAN, ticari araç sektörünün önde gelen kuruluşlarından BAŞER Otomotiv ile beraber Ankara ili ve çevresinde faaliyet gösteren önemli nakliye firmalarının yetkilileriyle BAŞER Otomotiv’in 4S konseptiyle yenilenen Gölbaşı’ndaki tesisinde bir araya geldi.

Devamını Oku

Beylikdüzü'ne 250 milyon dolar yatırımla yeni bir kent kuruluyor

Vitrin

Gül İnşaat, Liv Yapı ve 3S Kale ortaklığı Beylikdüzü’nde, Kalekent Konut Projesi’ne imza atıyor. Toplamda 100 bin metrekare bir alan üzerinde 250 milyon dolar yatırımla 2 etaptan oluşacak projede, 1471 daire ve 32 mağaza yer alacak. Kalekent’te daire fiyatları minimum 106 bin lira, maksimum ise 565 bin lira olarak belirlendi.

Devamını Oku

Evler çok akıllı

Vitrin

Toya Yapı, akıllı ev sistemi ile inşa ettiği Q Studio Esentepe’yi beş ay sonra teslim edecek.

Devamını Oku

Yeşildağ İnşaat’tan konut sistemine yepyeni bir yaklaşım

Vitrin

Yeşildağ İnşaat’ın yepyeni projesi Mari Rezidans, konut sistemine farklı bir bakış açısı getiriyor. 2014 sonunda teslim edilmesi planlanan projenin merkezi lokasyonu, konutlarında kullanılan çevreci ürünler ve birinci sınıf teknik malzemeler, tercih edilir olmasında en önemli unsurlar olarak öne çıkıyor.

Devamını Oku

Bulut İnşaat'ın şehir dışı ilk yatırımı

Vitrin

Evviva projelerine bir yenisini daha ekleyen Bulut İnşaat, Tekirdağ’da yeni Evviva Real City projesine başladı.

Devamını Oku

Pasifik İnşaat’tan Ankara’nın kalbine loft ofis

Vitrin

Pasifik İnşaat, Ankara’nın en hızlı gelişen aksı Söğütözü’nde başkentin ilk loft ofis projesi Next Level Loft Ofis ile iş dünyasını değiştireceğe benziyor.

Devamını Oku

Kare İnşaat Mimarlık, bir ilke imza atıyor

Vitrin

Yurt içi ve yurt dışında 120 den fazla, tamamı çelikten yapılan projelere imza atan Kare Çelik İnşaat savaş sonrasında yeniden yapılanmaya başlayan Basra’ daki alışveriş merkezi projesi “Basra Times Square” ile dikkat çekiyor.

Devamını Oku

Borcunu kendi ödeyen rezidans otel

Vitrin

Dap Yapı’nın Vazo Kule projesinde fırsat kampanyası başladı. 36 ay vadeye sıfır faiz kolaylığı sunulan kampanyada proje, kira geliriyle kendini amorti ediyor.

Devamını Oku