Ağustos 2017

CEYLAN İNŞAAT KENDİNE HAS ÖDEME KOLAYLIKLARI VE 10 YILLIK GARANTİLİ SATIŞIYLA ÖNE ÇIKIYOR

Ayın Konuğu

“İnşaata 1994-95 yılında ilk başladığımızdan bu yana müşterilerimizi hiç bankaya göndermedik. Bankadan kredi alın, gelin paranızı ödeyin, demedik ve zannediyorum 2004 yılında Star gazetesi bizim bu yaklaşımımızı haber yaptı, başlığı şöyleydi: ‘Ceylan İnşaat, Türkiye’ye mortgage getirdi.’ O zaman da biz 60 ay vadeyle, 0 faiz, peşin fiyatına villa satıyorduk Çatalca’da.”

Devamını Oku

ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ SARIÇAM KAMPÜSÜ İKLİMLENDİRME SİSTEMİ

Çözüm Ortağı

Doğru hava uzmanı Daikin, üstün teknolojili ürünleri ile ülkemizin önemli projelerinin iklimlendirme tercihi olmaya devam ediyor. Mucidi olduğu VRV klima sistemleri ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin de tercihi olan Daikin, Sarıçam Kampüsü’nde yer alan rektörlük binası, mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi, spor salonu ve merkezi kafeteryada 4 mevsim kesintisiz iklimlendirme konforu sunuyor.

Devamını Oku

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ ISI VE SU YALITIMI

Çözüm Ortağı

ODE Yalıtım, Türkiye’nin ilk şehir hastanesi projesi Kayseri Şehir Hastanesi’nin de tercihi oldu. Kayseri Şehir Hastanesi’nin ısı ve su yalıtımını gerçekleştiren ODE Yalıtım, Sağlık Bakanlığı’nın öncelikli olarak yürüttüğü çalışmalar arasında yer alan ve ülke genelinde yapımı devam eden çok sayıda şehir hastanesinin de ısı ve su yalıtımını gerçekleştiriyor.

Devamını Oku

EKOLOJİK MİMARLIK

Luxury by Ozan EKŞİ

Çevresel faktörlere göre tasarlanmış, hatta kendi fonksiyonlarını bile doğanın korunmasından sonra ikinci sırada tutabilmiş ekolojik ev çözümleri, konut mimarisinin yüzyılımızdaki en ilgi çekici gündemi. Artık evler, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kendi kendine yetebilen, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürebilen ve atık suları bahçede kullanabilen küçük birer enerji santraline dönüşmüş durumda.

Devamını Oku

DNZ KURTKÖY PROJESİNDE TMS KALIPLARI

Makale

Hızla gelişen teknolojiyle beraber, her alanda olduğu gibi, inşaat sektörü de daha hızlı, optimal ve etkili çözümlerle hayata değer katmaya devam ediyor. Gerek yaşamımızı kolaylaştıran sanat yapıları gerek onlarca seçenekli konut projeleri olsun, inşaat dünyası sunduğu imkanlarla her geçen gün kendini geliştiriyor. Tüm bu inşaat projelerinin yapı taşlarından olan kalıp ve iskele sistemlerinin, hızla gelişen inşaat teknolojisinden geri kalması beklenemezdi.

Devamını Oku

KENTSEL DÖNÜŞÜM MEVZUATINA BAKIŞ VE ÖNERİLER

Makale

Ülkemizde kentsel dönüşüm ihtiyacını doğuran en önemli faktörler; başta afet tehlikesi ve riskleri olmak üzere imar planlarına aykırı yapılaşmalar, aşırı nüfus yığılmaları, yanlış yer seçimi kararları, kent içindeki sanayi yapılarının yenilenerek; ticari, kültürel ya da konut ihtiyaçlarının karşılanması gibi sıralanabilir.

Devamını Oku

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE MATEMATİKSEL VE FİNANSAL MODELLEMENİN ÖNEMİ

Makale

Ülkemizde gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekse belediyeler tarafından temelde, afet ve yerel zemin risklerinden kaynaklanacak zararların minimize edilmesi ve kentsel yaşam standartlarının yükseltilmesi amaçlı olarak Kentsel Dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. Son dönemde de bu çalışmaların hız kazandığı görülmektedir. Bu çalışmalar kanun ve yönetmeliklerle disipline edilmeye çalışılmış, zaman içerisinde de değişiklik ve yenilemelere maruz kalmıştır. Günümüzde de halen çalışmalar sürmekte ve uygulama esnasında birçok eksiklikler ve değişmesi gereken önemli noktalar tespit edilmektedir. Bu sorunlar hakkında konunun uzmanları tarafından çalıştaylar, seminerler ve kongreler düzenlenerek tartışılmaktadır.

Devamını Oku

YANMAYA DAYANIKLI SESSİZ BORU SİSTEMLERİ

Malzeme

GF Hakan Plastik, SILENTA FR ile yapı mevzuatı ve yangın yönetmeliğine uygun yüksek kalitede boru sistemleri sunuyor.

Devamını Oku

HILTI TÜRKİYE AKTİF DEPREM KUŞAĞINDAKİ TÜRKİYE’DE C2 SİSMİK ONAYLI DÜBEL YASAL ZORUNLULUK OLMALI

Marka

Depremin yer hareketi hızının birim zamandaki değişim değerini ifade eden deprem ivmesine göre, Türkiye’nin C2 sismik bölgesinde yer aldığını bildiren Hilti Türkiye ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Talat Özkan, bu nedenle ülkemizde C2 deprem performans sınıfında dübel kullanımının yasal zorunluluk olması gerekliliğinin altını çizdi. Özkan, aktif deprem kuşağındaki Türkiye’de C2 sismik onaylı dübel kullanılmaması durumunda, deprem sırasında bina içinde gerçekleşen bir kazanın domino taşı etkisiyle pek çok kazayı beraberinde getireceğini belirtti.

Devamını Oku

SİNPAŞ İKİNCİ KEZ ‘SÜPER MARKA’ SEÇİLDİ

Marka

Gayrimenkul sektöründeki 43 yıllık deneyimiyle yenilikçi ve öncü projeleri hayata geçiren Sinpaş, ‘Supermarkalar 2016 Türkiye’ araştırmasında gayrimenkul kategorisinde ikinci kez ‘Süper Marka’ seçildi.

Devamını Oku

BİREVİM 1’İNCI YILINI 5 BİN MÜŞTERİYLE KUTLUYOR

Marka

Gayrimenkul sektöründe inovatif uygulamaların en güzel örneklerinden biri olan Birevim, Temmuz ayı itibariyle birinci yılını doldurmanın heyecanını yaşıyor. İlk yılında 250 konutu sahiplerine teslim eden Birevim; 2017 yılsonunda tasarrufa dayalı yöntemle 300 kişiyi daha ev sahibi yapmayı planlıyor.

Devamını Oku

NESTAVİLLA HER BÜTÇEYE VE BEĞENİYE UYGUN EVLER

Marka

Vefa’nın pratik hazır konut markası Nestavilla, standart konut mimarisine getirdiği farklı bakış açısı ile sektörde dikkat çekiyor. Mone, Renua ve Vango adında üç farklı konut tipine sahip Nestavilla, evlerin kurulumunu 1 ila 8 hafta arasında gerçekleştiriyor.

Devamını Oku

DOKA KALIP-İSKELE CONTOUR CRAFTING’İN YÜZDE 30’UNU SATIN ALDI

Marka

3D yazıcı üretim firması Contour Crafting’in %30’unu satın aldığını duyuran Doka Kalıp, sektörde gelecek yıllar için devrim niteliği taşıyan bir sistem için yatırım yapmış oldu. Robotik 3 boyutlu yazıcılar sayesinde yapılar hızlı bir şekilde tamamlanabilecek ve 230 metrekarelik ortalama bir ev yalnızca 20 saatte inşa edilebilecek.

Devamını Oku

BAUMIT TÜRKİYE GÜVENLİ VE SAĞLIKLI YAPILAR

Marka

Baumit Türkiye Ürün Müdürü Hasan İnan Yeter, bünyesinde bulundukları Schmit Industrie Holding sahibi Robert Schmit’in, “Tüm insanlar, güzel, sağlıklı, güvenli ve enerji tasarruflu yapılarda yaşama imkanına sahip olmalı” sözünden yola çıkarak uzun ömürlü ve sağlıklı ürünlerin önemine değindi.

Devamını Oku

AVRUPA VE ORTA DOĞU’NUN EN BÜYÜK SİMÜLATÖR EĞİTİM MERKEZİ

Mimari Tasarım Sanat

TAGO Architects tarafından Türk Hava Yolları için tasarlanan Uçuş Eğitim Merkezi, yaklaşık 30.000m2 kapalı alanda 18 simülasyon cihazı barındırıyor. Tesis tamamlandığında Avrupa ve Orta Doğu’da en büyük, dünyada ise tek yapı üzerine kurulu en büyük uçuş eğitim merkezlerinden biri olacak.

Devamını Oku

SUYUN RENGİ YOK AMA SUYLA BULUŞMANIN VAR

Mimari Tasarım Sanat

SEM Collections Çiftehavuzlar mağazasında incelenebilecek Antoniolupi’nin 2017 duş sistemleri Fuori Meteo, Iride ve Shawa, duş keyfini bir görsel şölene dönüştürürken, yeni bir arınma çağı başlatıyorlar.

Devamını Oku

CAMIN HAFİFLİĞİNİ VE ÇELİĞİN DAYANIKLILIĞINI YANSITAN ANKASTRE SERİSİ

Mimari Tasarım Sanat

Hoover, yüksek kalitedeki camın hafifliğini ve çeliğin dayanıklılığını özel bir tasarımla bir araya getirdiği ankastre serisi Vanity’i sunuyor.

Devamını Oku

“KÖRFEZ ÜLKELERİ TÜRKİYE’DEN İTHALATI AZALTABİLİR”

Özel Haber

Türkiye İMSAD, ekonomi çevreleri tarafından merakla beklenen aylık sektör raporunu açıkladı. Haziran 2017 Sektör Raporu’nda özellikle son 10 yılda inşaat malzemeleri sanayi için çok önemli bir pazar haline gelen Körfez ülkelerindeki kriz öne çıktı. Raporda, Körfez’de Katar ile diğer ülkeler arasında ortaya çıkan ve Türkiye’yi de dolaylı olarak içine alan krizin, Türkiye’nin bu ülkelere yönelik inşaat malzemesi ihracatını olumsuz etkileyeceği, Körfez ülkelerinin de krizde Katar’a destek veren Türkiye’den ithalatlarını azaltabileceği ifadelerine yer verildi.

Devamını Oku

DEVLET, ARSA SAHİPLERİNE VE İNŞAAT SEKTÖRÜNE YENİ İMAR YÖNETMELİĞİNE UYUM İÇİN ÜÇ AY SÜRE VERDİ

Özel Haber

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören; Devlet’in, daire sahiplerine, arsa sahiplerine ve İnşaat Sektörü’ne, yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’yle getirilen yapılaşma düzenine uyum sağlaması için üç ay süre verdiğini belirtti. Öngören, arsa sahiplerinin ve inşaat müteahhitlerinin şimdi üç aylık bir sürede inşaat ruhsatı alma yarışına gireceğini söyledi.

Devamını Oku

TÜRKİYE İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN İLK UZAKTAN EĞİTİM SİTESİ YAPI OKULU, ÇATI USTALARI İÇİN AÇILDI

Özel Haber

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), inşaat sektöründe bir ilke imza atarak, ücretsiz e-öğrenme projesi ‘Yapı Okulu’ ile sektöre donanımlı yeni çalışanlar kazandırmaya hazırlanıyor. Çatıcılık mesleğine adım atmaya hazırlanan ve mesleğini geliştirmek isteyen ustalara e-öğrenme projesi ‘Yapı Okulu’ ile ücretsiz eğitim imkânı sunan ÇATIDER, çatılarda çok daha kalifiye ve donanımlı çalışanların görev almasını hedefliyor. ‘Yapı Okulu’, kademeli olarak tüm yapı sektörüne de katkı sağlayacak.

Devamını Oku

2017’NİN İLK YARISINDA 83 BİN YENİ GAYRİMENKULÜN KAPISI AÇILDI

Özel Haber

CK Boğaziçi Elektrik tarafından hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, 2017 yılının ilk yarısında İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki büyümeyi gözler önüne serdi. Mega kentte ilk 6 ayda, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık bir artışla 83 bin yeni gayrimenkul oturumcusu ile buluştu.

Devamını Oku

“2017 YILI SONUNDA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE SATIŞLAR REKOR KIRACAK”

Özel Haber

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Konutder Başkanı Z. Altan Elmas, haziran ayı konut satış rakamları ile görüşlerini dile getirdi. Geçen yıla oranla yüzde 24 artışın yaşandığı yabancıya konut satışı konusuna değinen Elmas, 2017 yılı sonunda gayrimenkul satışlarında bir rekor beklediklerini dile getirdi.

Devamını Oku

“ALMANYA’DA 2 BİN 700, TÜRKİYE’DE 330 BİN MÜTEAHHİT VAR”

Özel Haber

Kentsel dönüşümün hızlanmasıyla birlikte müteahhit sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. 80 milyona yakın nüfusa sahip ülkemizde bugün yaklaşık 330 bin müteahhit varken, 80 milyonu aşkın nüfuslu Almanya’da bu sayı sadece 2 bin 700, tüm Avrupa’da ise 25 bin civarında. Yurtdışında belli bir sermaye yapısına ulaşmadan, yeterli kadrolara sahip olmadan ve belli oranda iş bitirmeden inşaat sektörüne giriş yapılamadığının altını çizen Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, tüketicilerin ve sektörün mağdur olmasının önüne geçilmesi ve daha hızlı bir şekilde kaliteli yeni konutlar üretilebilmesi için bu müteahhit enflasyonunun engellenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Devamını Oku

2023’E KADAR 10 DÜNYA MARKASI YARATMAK BİR HAYAL Mİ?

Özel Haber

Dünyanın önder bağımsız marka değerleme ve strateji danışmanlık şirketi olan Brand Finance’ın 2016 yılı Türk Markaları için yaptığı uluslararası raporlamada Türk Markalarının toplam değeri yaklaşık 29 milyar 293 milyon dolar çıktı. Bu değer Brand Finance 500 dünya markası değerleme listesinin ilk sırasında yer alan Google’ın marka değerinin dörtte birini oluşturuyor. Türk mallarının tanıtımı ve kullanılmasını teşvik etmek amacıyla kurulan Türk Teşvik Derneği’nin Başkanı Harun Altunbaş, “Marka değeri kavramının bir şirket disiplini haline getirilmesi ile Türk markalarının dünya markası olmaları sağlanacaktır” dedi.

Devamını Oku

MERCEDES-BENZ TÜRK 50 YILINDA 50 STARTUP’A 500.000 TL DESTEK VERDİ

Sektörden

1967 yılında Otomarsan ismiyle İstanbul’da kurulan Mercedes-Benz Türk’ün 50. kuruluş yıl dönümünde düzenlediği ‘50. Yılda 50 Startup’ yarışmasının kazananları belli oldu. Mercedes-Benz Türk tarafından tamamen hibe edilen toplam 500.000 TL desteği almaya hak kazanan 50 startup’ın 19’u, ‘akıllı şehir’ uygulamaları olarak tasarlanan yenilikçi fikirler olurken yenilikçi fikirleri 15 projeyle sağlık, 11’er projeyle çevre ve eğitim, 7 projeyle engelli erişimi takip etti.

Devamını Oku

ŞİŞECAM ÇALIŞANLARI ‘CAM YENİDEN CAM’ İLE GERİ DÖNÜŞÜME RENK KATTI

Sektörden

Camın tüm temel alanlarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, geri dönüşümde farkındalığı artırmak amacıyla çalışanlarıyla ‘Cam Kumbara Boyama’ etkinliğinde bir araya geldi. ‘Cam Yeniden Cam’ projesi kapsamında Şişecam Genel Merkezi’nde düzenlenen kumbara boyama etkinliğinde çalışanlar, cam kumbaraları rengârenk boyayıp, yeniden tasarlayarak geri dönüşüme katkıda bulundu.

Devamını Oku

TEPE AURA TEPE İNŞAAT’IN YENİ PROJESİ

Vitrin

Çekmeköy Ömerli’de, 3. köprü bağlantısının hemen yanında konumlanan Tepe Aura’da, her pencereden yeşil görünüyor, villa konforu ve ferahlığı dairelere taşınıyor. Lansman öncesi satışların başladığı projede fiyatlar 663 bin TL ile 1 milyon 962 bin TL arasında değişiyor.

Devamını Oku

KARTAL WINGS SEYİR TERASI KEYFİ

Vitrin

Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları boydan boya seyir terası olarak tasarlanıyor. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

Devamını Oku

POLAT EV GÖZTEPE’DE YÜKSELİYOR

Vitrin

Nişantaşı’ndan Caddebostan’a, Etiler’den Maçka’ya kadar İstanbul’un merkezi lokasyonlarında 60 yılı aşkın süredir pek çok değerli projeye imza atan Polat, bu kez Göztepe’de yükseliyor. Polat Ev Göztepe projesi mimari yapısı ve lokasyonu ile fark yaratıyor.

Devamını Oku

BOSTANCI DELUXE ÖN TALEP TOPLAMA SÜRECİ BAŞLADI

Vitrin

Yapıen İnşaat tarafından İstanbul Bostancı'da hayata geçirilen Bostancı Deluxe projesi için ön talep toplama süreci başladı. 1+1’den 4+1’e kadar uzanan dubleks daire seçenekleriyle dikkat çeken ve şehrin merkezinde yer alan Bostancı Deluxe, yatırımcısına yüksek kazanç fırsatı sunuyor.

Devamını Oku

MOD BAHÇELİEVLER AİLELERİN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK SOSYAL İMKANLAR

Vitrin

Kent yaşamının modlarını bir araya getiren MOD Bahçelievler, ailelerin talep ettiği sosyal donatılara ev sahipliği yapıyor.

Devamını Oku

NG RESIDENCE “AVRUPA YAKASI’NIN VAZOSU”

Vitrin

Seramik sektöründe dünya markası olan NG Kütahya Seramik’in, 500 milyon TL’lik yatırımla estetik ve güven kavramını bir araya getirdiği NG Residence projesinde teslimler Haziran 2018’de başlıyor. NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, 26 katlı rezidans, 5 yıldızlı uluslararası zincir otel kulesi ve 3 bin 200 kişilik kongre merkezinden oluşan projenin inşaatının tamamlanacağı 2018 yılında, yatırımcısına sunduğu ayrıcalıkla, bölgede yer alan projelerin çok üstünde bir kazanç sağlayacağını söyledi.

Devamını Oku

ROYAL MARIN BUSINESS CENTER KARTAL’DA LÜKS BİR YATI ANDIRAN OFİS PROJESİ

Vitrin

Royal Group, bembeyaz lüks bir yatı andıran mimari çizgisi ile dikkat çeken Royal Marin Business Center ile Kartal’da yükseliyor.

Devamını Oku

AKMAN HOLDING KANADA’DA DEV BİR PROJE

Vitrin

Türkiye kökenli SAMM Developments, Toronto’da 600 milyon dolarlık The Kennedy Condominiums projesinin ardından, yeni bir bir proje daha başlatıyor. İş merkezi niteliği taşıyan yeni projenin yatırım maliyeti 240 milyon dolar.

Devamını Oku

ZEYTİNBURNU SPOR KOMPLEKSİ VE MİLLET BAHÇESİ İBB, SPOR TOTO VE ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ’NDEN 3 ALTIN YATIRIM

Vitrin Yatırımlar

Zeytinburnu Belediyesi, İBB ve Spor Toto işbirliği ile İstanbul’un en büyük 3 yatırım projesini hayata geçiriyor. Kültürel ve sosyal donatı alanlarını arttıracak projeler kapsamında Zeytinburnu’na 94 bin metrekarelik Millet Bahçesi, İstanbul’un en büyük buz pisti, 2 bin 200 araçlık dev otopark ve 17 bin seyirci kapasiteli spor kompleksi yapılacak.

Devamını Oku

A24 BLANKENBURG-VERBINDING RÖNESANS’TAN HOLLANDA’YA 1 MİLYAR AVROLUK MEGA PROJE

Vitrin Yatırımlar

Rönesans, Türkiye’de sağlık alanında elde ettiği PPP deneyimini Avrupa’ya taşıyor ve geçen yıl satın aldığı Ballast Nedam ile birlikte, Hollanda Rotterdam’da yaklaşık 1 milyar avro tutarında, yol ve tünellerden oluşan PPP projesine imza atmaya hazırlanıyor. Hollanda’nın en merkezi bölgelerinden Rotterdam’da planlanan A24 Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı Projesi, mevcut ve yeni altyapının tasarımından oluşurken, bölgeye erişimi de kolaylaştıracak.

Devamını Oku

PANASONIC, HIT® GÜNEŞ PANELİ %-0.258/°C İLE DÜNYANIN EN YÜKSEK PMAX SICAKLIK KATSAYISINA ULAŞTI

Yeşil Gelecek

Panasonic Corporation bugün itibariyle seri üretimdeki silikon esaslı fotovoltaik modülleri için %-0.258/°C1 ile dünyanın en yüksek Pmax sıcaklık katsayısına2 ulaştığını açıkladı. Daha önce %-0.29/°C değerlerinde olan sıcaklık katsayısı, mevcut çalışmalar sayesinde seri üretim seviyesinde 0.032 puanlık teknik iyileştirme ile %-0.258/°C seviyesine ulaştırıldı ve heterojunction(HIT) güneş hücrelerinin pozitif sıcaklık özelliği ortaya konulmuş oldu.

Devamını Oku

ÇİMSA, SUDAKİ AYAK İZİ’Nİ HESAPLADI

Yeşil Gelecek

Sabancı iştiraki Çimsa, sektöründe bir ilke daha imza atarak, “ISO 14046 Su Ayak izi Belgesi’ne sahip Türkiye’nin ilk ve tek çimento ve yapı malzemeleri şirketi oldu.

Devamını Oku

SUR YAPI’NIN SANCAKTEPE’DEKİ  4. PROJESİ SATIŞA ÇIKTI

Yeşil Gelecek

Sur Yapı, Anadolu Yakası’nın gelişimine devam eden ilçesi Sancaktepe’de yepyeni bir projeye başlıyor. 175 milyon TL yatırım değerine sahip Muhit projesinde 217 daire ve günlük ihtiyacın karşılanabileceği 12 ticari alan yer alıyor. Sancaktepe’nin en değerli lokasyonlarından birinde bulunan proje 40.170 m² inşaat alanına sahip. Lansmana özel iki farklı ödeme seçeneğinin sunulduğu Muhit projesinde daireler 279 bin TL’den başlıyor.

Devamını Oku