KDV İNDİRİMİNDE SÜRE UZATILMASI TALEP EDİLİYOR

İbrahim BABACAN🔍 BABACAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM BABACAN: KDV İNDİRİMİNDE SÜRE UZAMASI HER KESİMİN YARARINA OLUR
Geçen yıl yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimi ve bir takım olumsuz gelişmeler konuta olan talebi durma noktasına getirdiğinde; kredi, kampanya ve faiz gibi önemlerle sektör desteklendi. KDV oranlarına ilişkin uygulamalar devreye alındı. Ancak KDV indirimi süresi eylül ayında sona eriyor. Böyle bir dönemde satış rakamlarını artırmaya ve büyümeye ihtiyacı olan sektörümüz, bu düzenlemenin tekrar uzatılmasıyla büyüme trendini sürdürecektir. Durgun geçen yaz sezonu sonrası, eylül ayında KDV oranının yeninden yükselmesi hem bizleri hem de konut alıcısını üzecektir. O nedenle yetkililerin KDV indirim süresini uzatması, hatta kalıcı hale getirmesi hem bizlerin, hem alıcının hem de ekonominin yararına olacaktır.
MAR YAPI İCRA KURULU BAŞKAN YARDIMCISI ROBERT VARON 
İNDİRİMİN KALICI HALE GELMESİ BÜYÜMEYİ GÜÇLENDİRECEKTİR
Robert VARON🔍 
Gayrimenkul sektörü ülkemizin en önemli sektörlerinden bir tanesi ve ekonomimizin büyümesinde de öncelikli bir role sahip. Sektörümüzde canlılığın devam etmesi adına devletimizin göstermiş olduğu katkıları çok faydalı buluyoruz ve devam etmesinin olumlu yansımalarının olacağına inanıyoruz. Elimizdeki son veriler de bu görüşlerimizi doğrular nitelikte. Bu nedenle KDV indirimi uygulamasının sene sonuna kadar devam etmesi, hatta kalıcı hale getirilmesi sektörün büyümesi açısından güçlendirici bir etken olacaktır. 

ERA GAYRİMENKUL TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ÖZHAN ATALAY: KDV İNDİRİMİ 2-3 YIL DAHA UZATILMALI
KDV İndiriminin eylül ayında sona erecek olması piyasalara durgunluk getirebilir. 2016 yılındaki politik ve ekonomik gelişmeler inşaat Özhan ATALAY🔍 sektörünü durgunluğa itecek gibi olmuş ancak zamanında alınan önlemler sayesinde sektör canlılığını devam ettirmişti. Bu önlemlerden en önemlisi, konutlardaki KDV oranlarının % 18’den % 8’e düşürülmesi olmuştu. Sadece yeni yapılan ve metrekare vergi değeri bin ile 2 bin TL arasındaki konutları kapsayan bu düzenleme, özellikle orta kesime hitap eden konutlarda bir canlanmaya sebep olmuştu. Mart 2017’ye kadar teslim edilecek konutlar için geçerli olan bu süre, daha sonra Eylül 2017’ye kadar uzatıldı. Bu düzenlemenin en az 2, hatta 3 yıl olarak yeniden uzatılması piyasalara hareketlilik getirecektir. Kısa süreli uzatmaların fazla bir etkisi olacağını düşünmüyorum çünkü bitmiş projelerin zaten teslimleri yapıldı. İnşaatlardaki değer artışının maliyet artışının oldukça altında kaldığı bir dönemde konut sektörünü durgunluğa girmemesi için ek düzenlemeler yapılmasını gerekli görüyoruz.