Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

MALZEMENİN EN DOĞALI, EN GÜNCELİ: BETON, AHŞAP, CAM

[kutusol=5224] BETON duvarlar ve zeminler; sıcaklık düşünce yapının içindeki dereceyi düzene sokmak için güneş ısısını içine emecek ve yavaşça dışarı bırakacak şekilde tasarlanmaya imkân tanıyor. Bu da evlerdeki sıcaklık talebini düşüren bir özellik. 50’li yıllarda başlayan brutalist mimari akımından bu yana günümüzde çıplak beton görüntülü yapılar modern mimariye göz kırparken, malzeme bir yandan da iç mekâna sızdı. Duvarlar, zeminler, hatta banyo ve mutfaklarda da tercih edilebilen seçimlerden biri haline geldi Artık sadece endüstriyel stil koruması, minimalist dekorasyon değil, brutal mimariyle başlayan ham görüntüye kontrast yaparcasına ahşap gibi sıcak, doğal malzemeler sınıfına girdi.
Sürdürülebilir beton mimarı David Bennett, özellikle renk ve doku konusunda artan imkanlarıyla birlikte, betonda büyük bir yeniden canlanma yaşandığını belirtiyor. Ağırlık taşıma gücü, çizilmemesi açısından dayanıklı ve uzun ömürlü, bakımı kolay bir malzeme olan beton, aynı zamanda doğru bir bitişle hijyen ve kaymayan zeminler oluşturuyor.[kutusag=5225] 

Bunun yanı sıra sert, soğuk yapısı ve yanlış bir kaplamayla nem barındırabilme ihtimali de yok değil. Sonuç olarak, doğru şekilde uygulandığında farklı tasarım imkanları sunan malzeme, modern mimariye sıklıkla hizmet ediyor.