Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ACO “SEL BASKINLARINI ÖNLEMEK DOĞRU ŞEHİR PLANLAMASIYLA MÜMKÜN”

[kutusol=5346] İklim değişiklikleri nedeniyle yaşanan aşırı yağışlar, şehirleşme oranının artması sonucunda, tüm dünyayla birlikte son dönemlerde ülkemizde de altyapı sistemlerini yetersiz kılıyor. Günlük hayatı olumsuz etkileyen olağandışı yoğunluktaki yağışlar dünyanın en gelişmiş şehirlerini de etkiliyor. Tüm bu gelişmeler bir yandan yapay drenaj sistemlerinin modernize edilmesi ve yeniden tasarlanmasının yanı sıra şehir planlamasına da yeni bir yaklaşım ihtiyacını beraberinde getiriyor. Taksim ve Eminönü meydanları, İstiklal Caddesi gibi altyapı iyileştirme projelerinde tasarladığı drenaj sistemleriyle yer alan ACO, tamamı etkin su yönetimine odaklanan ürünleri ile anahtar projelere katkıda bulunuyor.
2011 ve 2014 yıllarında yaşanan su baskınlarından sonra şehir planlamasına getirdiği yeni yaklaşımlar bu konuda Kopenhag’ı örnek bir kent haline getiriyor. Kopenhag, yapay drenaj sistemlerinin yağış yükünü azaltacak şekilde, aşırı yağışlar ile yer üstünde de mücadele edecek çözümler ortaya koymaya çalışıyor. Buna güzel bir örnek, eskiden asfalt kaplı olarak otopark vazifesi gören Tasinge Plads meydanının artık aşırı yağışlarda dolan çiçeklikler, suyu depolayan şemsiye ve çatı sistemleri, suyu yer altı tanklarına aktaran drenaj sistemleri, çocukların oyun parkurları ile entegre çalışan sulama sistemleri kullanarak yenilenmesi olarak gösterilebilir.

KLASİK DRENAJ SİSTEMLERİNİN ÖTESİNDE PLANLAMALAR GEREKLİ
Önümüzdeki 20 yılda Kopenhag’ da 300 adet yer üstü yağmur suyu çözümü planlanıyor. Klasik drenaj sistemlerinden farklı olarak su baskınlarının önüne geçilirken hayat kalitesini de arttıracak çözümler yaratmayı amaçlayan bu yeni yaklaşım, kalabalık şehirlerde maliyetleri ve inşaatlardan doğan zorlukları da düşürüyor.[kutusag=5347]