Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

KUZEY MARMARA OTOYOLU PROJESİ TMS İLE YOL ALIYOR

[kutusag=5317] Ülkemizin en büyük metropolleri ve sanayi bölgelerini barındıran Marmara Bölgesinin ulaşımını rahatlatmak adına yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları ile faaliyete alınan Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin devamı niteliğindeki projede Avrupa Yakası’nda E-5 ile TEM ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki trafik yoğunluğunu azaltacak, bununla birlikte yapılan Üçüncü Havalimanına da yolcu ulaşımının hızlı olarak aktarımını sağlayacaktır. Anadolu Yakası’nda ise Kurtköy – Liman Bağlantı yolu ile Adapazarı – Akyazı kesimleriyle Karadeniz ve Anadolu bölgelerine ulaşımı sağlayacak ülkemiz için önemli bir ulaşım yatırımıdır.
Proje toplam olarak 7 kesimden oluşmaktadır. Bu kesimlerin 3. Kesim kapsamında Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları aktif olarak kullanılmaktadır.

TMS Kalıp ve İskele sistemleri bu önemli projenin Liman – İzmit arasındaki 5.kesimde çözüm ortağı olmaktadır. 5. Kesim 37 km anayol, 7 km bağlantı yolları ve 17 km kavşak kolları olmak üzere toplam 61 km uzunluktan ve 43 m yol genişliğinden oluşmaktadır.  TMS Kalıp ve İskele sistemleri bu önemli proje de Menfez, Viyadük Temel ve Viyadük Ayaklarının tüm kalıp ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Vermiş olduğumuz sistemler aşağıdaki gibidir:

SIMPEX MENFEZ PERDE KALIPLARI: Proje de L:12,10 m. uzunluğunda h:3,00 m yüksekliğinde toplam 8 takım menfez perde kalıbı tedariği sağlanmıştır.
SIMPEX VİYADÜK TEMEL KALIPLARI: 18m x 18m ebatlarında h:3,00 m yüksekliğinde toplam 2 takım temel kalıbı projede kullanılmaya devam etmektedir.
SIMPEX VİYADÜK AYAK KALIPLARI: Projede 2 tip ayak için kalıp üretimi ve çözümü firmamız tarafından yapılmıştır. Bunlardan ilki 4 takım h:3,60 m yüksekliğinde “H” kesit, ikincisi 3 takım h:4,20 m yüksekliğinde kutu kesittir. “H” kesit Kocaeli Sevindikli köyü bölgesinde, kutu kesit Kocaeli Sepetçi köyü bölgesinde kullanılmaktadır.
Ayak kalıpları ayrıca sistemimizin bütünleyici parçası olan tırmanma gruplarına da sahiptir.
Simpex Temel, Perde ve Ayak kalıpları Kaufmann HT-20 ahşap kiriş ile çelik kuşakların kelepçe ile bağlantısıyla oluşturulan beton yüzey kısmında 18 veya 21 mm plywood ile kullanıma imkan sağlayan sistemimizdir. İlk kurulum aşamasından sonra saha da bulunan vincin kapasitesine göre büyük paneller halinde kolaylıkla deplase edilmekte ve işçiliği büyük oranda avantajlı konuma getirmektedir. Bu paneller düz perdeler de bağlantı elemanı ve kama ile, köşelerde köşe panoları ile, alın kısımlarında alın panosu ve çektirme elemanlarıyla birleştirilip kalıp haline getirilmektedir.

[kutusol=5318] Sistemin bütünlüğünü sağlamak için 90 kN çekme yükü kapasiteli SAH Tie-rod ile kalıp karşılıklı birleştirilmektedir ve payanla sistemlerimiz ile birlikte şaküle alınmaktadır.
Simpex sisteminin en büyük avantajı diğer projelerde çözüm ortaklarımızın sorunsuz halde ufak revizyonlarla tekrar bu kalıp sistemini kullanabilmesidir. Sistemin en büyük temel parçası olan HT-20 Kirişler, yaklaşık 25 yıldır Türkiye distribütörü olduğumuz Avusturya menşeili Kauffmann marka olup orta gövdesi masif ahşaptır ve uçlarında standart plastik koruma başlıkları bulunmaktadır.
Ayak Kalıplarında kullanılan tırmanma sistemlerimiz 160 cm (TR-K 160) ve 240 cm (TR-K 240) genişliğindedir. Projeye uygun olarak özel ankrajlar ile yapıya sabitlenmektedir ve yapıda kalıcı olarak kalmamaktadır.
Kullanılan ankrajlar kendi özel anahtarı vasıtasıyla sökülüp bir üst dökümde birçok kez kullanılabilmektedir. 240 cm genişliğindeki tırmanma grubumuz da kalıbın ileri-geri gitmesini sağlayan özel itme – çekme sistemi bulunmakta olup bu sistem sayesinde kalıp sisteminde sadece tie-rodların sökülmesiyle kalıp açılabilmekte ve hızlıca bir üst döküme deplase edilerek kullanıma hazır hale getirilebilmektedir. Kutu kesitli ayak kalıplarımızın iç kısımda hem çalışma alanı hem de iş güvenliği açısından SP-K şaft platform kiriş sistemimiz kullanıma öngörülmüştür ve sorunsuz kullanılmaktadır.

Bu projede ayrıca Türkiye distribütörü olduğumuz Strukturas firması ile birlikte MSS (Movable Scaffolding System) sistemini kurmaktayız ve yakın zamanda faaliyete alacağız. Norveç menşeili firma köprü yapım ekipmanları konusunca oldukça tecrübeli bir firma olup dengeli konsol ve MSS sisteminde dünyadaki öncü firmalardan biri olduğunu birçok projesinde ispatlamıştır.

TMS Kalıp ve İskele sistemleri olarak tırmanır kalıp sistemleri ve özel mühendislik çözümleriyle Dubai’deki köprü projemiz ile birlikte ülkemizin önemli yatırımlarından biri olan Kuzey Marmara Otoyolu projesinde yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duymaktadır.