Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“OFİS PROJELERİ” İÇİN SU KAYNAKLI ISI POMPALARI

[kutusol=5316] Sadece bina dış kabuğu ve temel tesisat sistemi yapılarak, yaygın tabiriyle içi tamamlanmamış olarak teslim edilen iş merkezleri Shell & Core Ofisler olarak adlandırılır. Ülkemizde özellikle son yıllarda bu tarzda inşa edilen ofis binalarına talepte artış gözlenirken, buna paralel olarak ofis binalarında su kaynaklı ısı pompası kullanımı da hızla yaygınlaşıyor.

WSHP (SU KAYNAKLI ISI POMPASI), AYNI ANDA BAĞIMSIZ OLARAK SOĞUTMA VE ISITMAYI 2 BORULU SİSTEM İLE SAĞLIYOR
Günümüzde ofis projeleri sadece çalışma alanları olarak değil kafe, restoranlar, mağazalar, spor salonları gibi diğer sosyal olanakları da içinde barındıran yaşam kompleksleri şeklinde kurgulanıyor. Bu tip karma ofis projelerinde, su kaynaklı ısı pompası kullanımı avantaj sağlıyor.
Bina içerisinde aynı anda farklı iklimlendirme ihtiyacı (ısıtma veya soğutma) talep eden mahallerin sayısının artması, sistem içindeki ısı geri kazanımını da artırarak daha verimli bir sistem sunuyor. Ayrıca su kaynaklı ısı pompalarının düşük enerji tüketimi, ısıtma soğutma konusundaki maliyet minimuma indiriyor.

Isı pompası kullanılan ofis projelerinde, yatırımcı sadece soğutma kulesi, kazan ve borulamayı içeren ekipmanları alırken; ofisler mimari çözümlerine uygun şekilde cihazlarını kendileri alıyor. Her ofis mimari çözümünü özgürce yapar ve buna uygun şekilde ısıtma soğutma cihazlarını kendi temin ediyor. Yatırımcı açısından değerlendirildiğinde, ısı pompalarının ofisler tarafından alınıyor olması mekanik olarak ilk yatırımda %50’nin üzerinde tasarruf sağlarken, mimari açıdan bakıldığında çözüm esnekliği sağlıyor. Bu durum, satış ve kiralama içinde ciddi bir avantaj oluşturuyor.

Sistem, mimari değişikliklere kolayca uyum sağlayarak önemli bir avantaj sunuyor. Çalışan diğer cihazlar hiç etkilenmeden ünite değişimi ve ilavesi kolaylıkla yapılabiliyor, sistemin bütünlüğü ve konforu bozulmamış oluyor. Isı pompası sisteminde her birim harcadığı enerji bedeli kadar fatura ödüyor. Bu sayede birbirinden bağımsız alanlara sahip mekanların iklimlendirilmesinde kullanıcılara önemli enerji tasarruf avantajları sağlıyor.

Sürdürülebilir enerji kaynaklarına sahip çevre dostu bina tasarımına uygun olan su kaynaklı ısı pompası sistemi, yıl boyunca bağımsız sıcaklık kontrolü, en düşük ilk yatırım maliyeti ve düşük bakım ve işletme maliyetleri ile ofis, AVM, fabrika, hastane, plaza büyük hacimli binalarda özellikle tercih ediliyor.