Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ PROJELERİNDE TMS KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ

[kutusag=5369] TMS olarak dünyanın dört bir yanında çalışmalarımızı hızla sürdürmeye devam ediyoruz. Körfez bölgesinde devam etmekte olan alışveriş merkezi projesi de bunlardan bir tanesi. Kalıp ve iskele sistemleri olarak bütün ihtiyaçlarını karşıladığımız projede Simpex Kolon ve Perde Kalıbı, Vinci 70 Kolon Kalıbı , MK-H Masa Kalıbı, temellerde ise Combi kalıbı kullanılmaktadır. 136,000 m² arazi üzerine kurulacak ve 3 katlı olacak alışveriş merkezi toplamda 400 farklı mağazaya ev sahipliği yapacaktır. Özellikle Körfez bölgesinin en çok ziyaret edilen alışveriş merkezi projesinde yer almaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.

KULLANILAN SİSTEMLER VE ÖZELLİKLERİ  SIMPEX PERDE VE KOLON KALIPLARI
Simpex ile hızlı ve çok yönlü kalıplama kolaylığı
TMS SIMPEX Perde ve Kolon Kalıpları’nın farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir olması, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlamıştır. Sistemi oluşturan düşey KAUFMANN HT20 plus Ahşap Kirişlerin ve YK çelik kuşaklarının ara mesafeleri değiştirilerek yüksek beton basınçlarına ve beton döküm hızlarına göre sistemi dizayn etmek mümkündür. Villalar, Konut Projeleri, Yüksek Yapılar, Endüstriyel İnşaatlar, Yol Projeleri, Arıtma Tesisleri, Enerji Projeleri gibi birbirinden çok farklı karakterdeki yapı ve inşaatlar SIMPEX sisteminin esnekliği sayesinde kolayca kalıplanabilir. Sistem TMS TRK tırmanma iskeleleri ve şaft platformları ile [kutusol=5370] tırmandırılabildiği gibi TMS CLIMBEX ® hidrolik tırmanır sisteme de adapte edilebilmektedir. SIMPEX sisteminin getireceği kolaylıklar; büyük panoların deplase edilebilmesi,

• Kamalarla sabitlenen panoların arasından beton sızmasının önlenir olması
• Ahşap kiriş, çelik kuşak ve saplama mesafeleri değiştirilerek istenen dayanımların elde edilebilmesi
• Eğri yüzlü perdelerin bile sistemle kalıplanabilir olması

VINC’I 70 KOLON KALIBI
VINC’I 70 Kolon Sistemi panoları özel şekillendirilmiş, burulmaya mukavim yüksek dayanımlı yassı çelik çerçevelerden oluşmuş olup enlemeler kutu profillerden yapılmıştır. VINC’I panolar plastik yüzeyli plywood WISA® – Form UPM plywood kaplıdır.

Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır. Pano genişlikleri 75, 90, 105 cm ve yükseklikleri ise 300, 270, 180, 150, 120 cm olarak seçilmiştir. Bütün panoların köşeleri massif olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya inşaat demiri ile yer değiştirmesini sağlamaktadır.Kalıp kavraması TAMON panoların düşeyde bağlantısını sağlar ve çerçevenin herhangi bir noktasına yerleştirilebilir ve bir çekiç darbesiyle açılır veya kapatılabilir. Panolarda açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie-rod kullanımı için uygun olup 70KN/m² ye kadar beton basıncını karşılamaktadır.
COMBI HAFİF PANO SİSTEMİ
Çelik çerçeveli plywood yüzeyli pano sistemi[kutusag=5371] 
COMBI Hafif Pano Sistemi elle kullanılabilir bir system olmasına rağmen, panolar bir araya getirilerek vinç kullanımına uygun büyük panolar halinde deplase edilebilir. Panolar kolay kullanılabilir, pano kilitleri ile bir araya getirilmektedir. Pano kenarlarında her 5 cm’de bir sırasıyla yuvarlak ve uzun delikler yer almaktadır. Böylece panolar olası zemin bozukluklarından etkilenmeden kolayca bir araya gelir. COMBI, vinç kullanımının düşünülmediği villa ve konut projeleri, temel ve istinat duvarı işlerinde verimliliği artırır. Sistem TMS Tırmanma Konsolları ve Şaft Platformları ile uyum içinde tırmandırılabilmektedir.

MKH SİSTEMİ
Mkh elemanlari ile masa kalibi, ağir yük iskelesi ve merdiven kulesi oluşturulabilmektedir.
MKH Sistemi, Masa Kalıbı olarak kurulduğunda hızlı devir periyotları sağlarken, müstakil taşıyıcı kule veya mütemadi döşeme iskelesi kurumlarında yüksek taşıma kapasitesi ile yüksek ve ağır döşeme kalıbı ihtiyaçlarına cevap vermektedir. MKH Sistemi, ayrıca son derece emniyetli Merdiven Kulesi sisteminin de ana elemanlarını oluşturmaktadır. MKH sistem elemanları ile çok farklı boyutlarda Masa Kalıbı oluşturmak, değişken döşeme alanlarına ve taşıma kapasitelerine uygun dizaynlar yapmak mümkündür. İskele kurumu dilli pimlerle son derece basit ve hızlı olarak yapılabilmektedir. Değişken döşeme yüksekliklerine adaptasyonmodül ilave ve eksiltmeleri ile kolayca yapılabilirken, işin hızını artırmak için MKH Masa ve Kuleleri vinç ile deplase edilebilmektedir.