Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

BENİM FİLOM İŞ MAKİNASI İHTİYACINA “KULLANDIĞIN KADAR ÖDE” ESNEKLİĞİ SUNUYOR

[kutusol=5378]Benim Filom’un organizasyon yapısından bahseder misiniz?
Benim Filom, Türkiye’de ilk kez uygulanan iş modeliyle Cat® markalı Bekoloder (Kazıcı Yükleyici), Mini Ekskavatör ve Mini Yükleyici iş makinalarını müşterilerinin kullanımına sunan Borusan’ın inovasyon ve dijitalleşme çalışmalarının bir sonucu olarak 2016 yılında kurulan şirketi. Benim Filom’un en büyük hedefi ise iş makinası kiralama sektöründe önce İstanbul’da, sonrasında ise Türkiye genelinde aktif olarak yayılmak.

İş makinaları sektörü için önemi nedir Benim Filom’un? Bu konuda neler söylersiniz?
Türkiye’de küçük iş makinasında ortalama %40’ın altında kalan doluluk oranları sebebiyle, satın alınan makinanın ödemeleri, bakımı ve işletme maliyetleri sürdürülebilir karlılık ve düzenli bir operasyon fırsatı sunamıyor. İnşaatçılar da küçük iş makinalarına ve operatörlerine yönelik artan talepleri ile istenen makinayı ve profesyonel hizmeti bulamıyor. Benim Filom, piyasaya makina hizmeti veren hafriyatçı ve inşaat firmalarının işlerini devam ettirebilmesi ve büyütebilmesi maksadıyla kuruldu. Çünkü her zaman iş olmaması, makinanın müsait olmaması veya tamirde olması, hava koşulları gibi sebeplerle bu firmalar makina bulmakta zorlanıyorlar. Bunların yanında yeni projeler ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla küçük iş makinalarına ve operatörlerine yönelik artan talepleri ile istenen makinayı ve profesyonel hizmeti bulmaları giderek zorlaşıyor. Benim Filom piyasadaki bu ihtiyacı analiz ederek, getirdiği iş modeli ile Cat® marka küçük iş makinalarını (Kazıcı Yükleyici, Mikro Yükleyici, Mini Ekskavatör) saatlik veya günlük, operatörlü ve operatörsüz olarak müşterilerinin hizmetine sunuyor. Müşterilerimiz Benim Filom’un makina parkından diledikleri zaman diledikleri yerde ihtiyaç duydukları makinayı kullandıkları kadar ödeyerek yararlanıyor ve böylece şantiyelerinde çalışma hiç durmuyor.
Benim Filom ile çalışan inşaat firmaları ve şantiyelere örnek verebilir misiniz?
Hem küçük hem de büyük ölçekli firmalarla beraber işbirliği içindeyiz. Tavukçuoğlu Mimarlık Mühendislik, Sena İnşaat, Şenbay-Kolin-Kalyon Metro Ortaklığı gibi firmaların çeşitli şantiyelerinde Benim Filom makinaları çalışıyor.

DİJİTALLEŞME YOLCULUĞUNA 2018’DE BAŞLIYORUZ
Operatörlerinizin seçimi ve hizmet kalitesini standardize etme konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz?
Benim Filom’dan makina çağırmak isteyen firmalar ihtiyaç duydukları ve filoda yer alan herhangi bir tipteki makinayı telefon ya da web sayfası üzerinden talep ediyorlar. Müşteriler makinalarımızı ister operatörlü ister operatörsüz olarak çağırabiliyor.

En önemlisi Benim Filom, eğitimli operatör, mazot, bakım, amortisman, makina yatırımı gibi konularla uğraştırmadan müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını Borusan güvencesi ile profesyonel bir şekilde karşılıyor.[kutusag=5379] 

Bu noktada bizi sektördeki kiralama hizmeti veren diğer şirketlerden ayıran başlıca özelliğimiz “kullandığın kadar öde” prensibi üzerine kurulu bir yapımızın olması. Operatör seçimini, alokasyon ekibimiz müşterinin talebine hızlı ve doğru yanıtı verebilmek için en optimum koşulları yaratıyor. Bunun için önemli olan etken şantiye ve operatörlerin lokasyonu. Bunlar birbirini etkileyen etmenler…

Bunların doğrultusunda Borusan güvencesi, tek muhatap ile yüksek kalitede hizmet imkânı ve müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran çözümler ile hizmet kalitemizi standart hale getiriyoruz. Size yeni bir haberimizi de vermek isterim. Borusan Holding dijitalleşme vizyonu ile paralel olarak biz de sektörün dijitalleşmesine öncülük ediyoruz. Müşterilerimizin tek tıkla makine çağırabileceği bir mobil uygulama ile Benim Filom dijitalleşme yolculuğuna 2018’de başlayacak.

Bu uygulama ile müşterilerimiz bakiyelerini, geçmiş makina taleplerini, güncel firma bilgilerini görüntüleyebilir; aynı zamanda borçlarını kolaylıkla ödeyebilirler. Böylece satış temsilcisine veya çağrı merkezine ihtiyaç duymadan işlemlerini hızlıca yapabilecekler. Önümüzdeki yıllarda da bu aplikasyonu daha da geliştirerek müşterilerimizin karşısına ihtiyaç odaklı yeniliklerle çıkıyor olacağız.

HEDEFİMİZ SIFIR İŞ KAZASI
İş güveliği konusunda Benim Filom neler yapıyor?
Öncelikli hedeflerimizden biri tüm çalışanlarımıza sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı sağlamak. Hedefimiz 0 iş kazası. Bu nedenle hiçbir ihmale tolerans göstermiyoruz. Hem ofis hem de saha çalışanlarımızın iş yerinde meydana gelebilecek her iş kazası ve meslek hastalık riskinin oluşmasına karşı çeşitli tedbirler alıyoruz. Özellikle daha yüksek risk ortamında bulunan operatörlerimize belirli aralıklarla İSG eğitimleri vererek karşılarına çıkabilecek sorunlara karşı onları önceden bilgilendirmiş oluyoruz. Benim Filom’u sahada temsil eden operatörlerimize sadece bu eğitimleri değil, aynı zamanda Teknik ve Yetkinlik Eğitimleri vererek onların makina bilgisini arttırmayı, makinadan daha fazla verim almasını, müşteriyle olan iletişimini geliştirmelerini hedefliyoruz. Böylece onların mesleki hayatlarına da katkıda bulunmayı sağlıyoruz. 
Türkiye inşaat sektörünün önümüzdeki dönem gidişatını nasıl görüyorsunuz?
Türkiye’de devam eden mega projeler ve kentsel dönüşüm projeleri sektörün canlanmasına yönelik projeler 2017 yılında devam etti. Konut ihtiyacı, insanların yatırım yapma tercihleri, göçlerden dolayı gelen konut talebi nedeniyle pazarda önemli derece potansiyel olduğu görülüyor.
Ayrıca inşaat sektörünün son dönemde ivme gösterdiği büyümede altyapı projelerinin de etkili olduğu görülmüştür. Biz de bu bağlamda çeşitli kurumlarla çalışmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de hem kamu yatırımları hem de kentsel dönüşüm projeleri bu sektörün büyümesini desteklemeye devam edecek. Tabii ki döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki yükselmeler inşaat yatırımlarını ve inşaat sektörünün önündeki risk olmasına rağmen 2018 yılında kentsel dönüşüm sürecinin devam edeceğini düşünüyorum. Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerin dönüşüm süreçleri hızla devam edecektir.

UZUN VADELİ HEDEFİMİZ, FARKLI ŞEHİRLERDE DE BU MODELİ UYGULAMAK
Gelecek dönem hedefleriniz neler?
2017 yılında en öncelikli hedefimiz müşteri memnuniyetini sağlayarak büyümekti ve bunu da başardık. 2018’de de bu hızımızı daha da arttırarak devam edeceğiz. Şu an hem Anadolu Yakası’nda hem de Avrupa Yakası’nın büyük çoğunluğunda aktif olarak çalışıyoruz ve bu bölgelerde Benim Filom makinalarının çalıştığı şantiye sayısı giderek artıyor. Kısa vadeli hedeflerimiz arasında Avrupa Yakası’nda, Anadolu Yakası’nda olduğu gibi müşterilerimizden gelen tüm taleplere yanıt vermek ve daha fazla aktif olmak. İstanbul’un tüm potansiyel noktalarında üstün hizmet anlayışımızı sergilediğimiz ve müşterilerimizin memnuniyetinden emin olduğumuz noktada pazar anlamında potansiyelli ve inovasyona açık şehirlerde operasyonlarımızı başlatmayı planlıyoruz. Uzun vadeli hedefimiz olarak, bu modeli sadece İstanbul lokasyonunda sınırlı tutmayıp farklı şehirlerde de başarı ile uygulamak istiyoruz.