Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

BERDAN CIVATA 60’IN ÜZERİNDE ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

[kutusol=5386] Berdan Cıvata’nın 1979 yılında yurt içi ve yurt dışı firmalarının standart ve özel cıvata, somun, saplama ve ankeraj gibi her çeşit ve kalitedeki bağlantı elemanları ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Tarsus’ta kuruldu. TSE, ISO, ANSI, DIN, ASTM gibi ulusal ve uluslararası normlara ve müşteri taleplerine ve resimlerine göre üretim yapan Berdan Cıvata Otomatik somun üretim tesisleri, sıcak ve soğuk cıvata üretim tesisleri yanında ısıl işlem tesisi, elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz ile çinko lamel kaplama tesisleri ile tam entegre bir cıvata fabrikası olarak ulusal ve uluslararası pazarda önemli bir yere sahip. Ayrıca Türkiye’de bağlantı elemanları sektörünün en zengin test laboratuvarını kurdu ve bu laboratuvar için TÜRKAK’tan ISO EN 17025’e göre akreditasyon belgesi aldı. Bu laboratuvar, Türkiye’de cıvata somun sektörünün ilk ve tek akredite belgesine sahip laboratuvarıdır.

RES’lere yönelik cıvata-somun ve saplama üretiminde ve teslimatlarında ihtiyaç hissedilen test cihazlarını laboratuvarlarında bulunduruyor. Bu laboratuvarda patenti Berdan Cıvata ‘ya ait, 500 ton kapasitesi ile Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazı bulunmaktadır. Bu cihazda 100 mm çapta makine elemanlarına, millere veya cıvatalara 500 tona kadar kopartma ve akma dayanım testleri uygulanabiliyor. Laboratuvarlarını sürekli geliştiren Berdan Civata, yeni yaptıkları bir yatırım ile 25.000 Nm. kapasitesiyle Avrupa’nın en güçlüleri arasında yer alan bir Tork Test cihazını laboratuvarlarına kazandırdı. Çeşitli boy, form, kalite ve çaplarda 5 binin üzerinde ürün gamlarının olduğu, raftan alınabilecek cıvataların dışında genelde proje bazlı çalışılan ve bu projelere özel, 10 metre boyda 1,5 ton ağırlıkta, Konukoğlu Baraj Kapaklarına ait Ankeraj Cıvataları gibi büyük tonajlı cıvataları da ürettiyor.

60’IN ÜZERİNDE ÜLKEYE
İHRACAT YAPIYOR
[kutusag=5387] 
Ağırlıklı olarak Avrupa başta olmak üzere 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yapan Berdan Civata ürünlerinin yaklaşık yüzde 40’nı Avrupa Birliği’nin sanayileşmiş ülkeleri başta olmak üzere Brezilya, Vietnam, Türkmenistan, Irak ve Dubai gibi ülkelere ihraç ediyor. Rüzgar enerjisi, makine, inşaat sektörleri, çelik yapılar, tersaneler, rafineri ve petrokimya tesisleri, demiryolları, tünel ve baraj inşaatları için yüksek dayanımlı isteğe göre elektro galvanizli veya daldırma galvanizli cıvatalar, ankeraj cıvataları ve somunlarının üretimini yapabiliyor. Üretimlerinde her zaman kaliteye ve inovasyona ağırlık verdiğini belirten Berdan Civata ilk inovasyonlarını 10.9-12.9 kalite cıvatalarda Hidrojen Kırılganlığı Riski yaratmayan Çevre Dostu Sıcak Daldırma Galvaniz projesi ile gerçekleştirdiklerini ve bu proje ile Süreç İnovasyonu Yarışması’nda Mersin TSO’dan birincilik ödülü almıştır.
Berdan Cıvata bu ilk ödülü sonrasında, peş peşe inovasyonlar yapmaya ve laboratuvarını modern test cihazları ile güçlendirmeye başladı. Bu sayede Türkiye’nin mega projeleri için üretim yapan bir firma haline gelmiştir.

Bu kapsamda İzmit Körfez Geçiş Köprüsünü taşıyan her biri 10 metre boyunda, 780 kg ağırlığında, ankeraj cıvatalarını üreten Berdan, Köprü Devi Japon IHI firmasının dünyada yeterlilik verdiği, 3 firmadan biri olmaya hak kazanmıştır. Bugüne kadar Türkiye’de Sabiha Gökçen Bakım Onarım Hangarlarının, Yeşilköy Kargo Binalarının 2,5 m. boyda her biri 260 kg ağırlıktaki bağlantı elemanlarının üretimini gerçekleştiren Berdan Civata Türkmenistan’da ve Boğaziçi’ndeki Üçüncü Köprü’de Hundai ile çalışmıştır. Ayrıca Anamur’dan Kıbrıs’a ulaşan içme suyu projesi boruları için bağlantı elemanları üretmiştir.

Türkiye’de sektörün CE belgesi alan ilk firmalarından biri olmalarının yanında Turquality kapsamına girdiklerini anlatan ve buradan alacakları destekler ile yurtdışındaki büyük projelerde daha fazla yer almak istediklerini vurgulayan Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, “Özellikle RES projelerine yoğunlaşacağız. Yurtdışında daha etkin olmak için Almanya’da Berdan Befestigungs GmbH şirketini kurduk” dedi. Şemsi, “kule, jeneratör ve kanatlarla birlikte
200-250 ton ağırlıkta rüzgar enerji santrallerinin zemininde, beton içerisinde gömülü kalan 3 – 5 metre boyda ankraj cıvatalarını üretiyoruz, 40-50 mm çapta, 10.9-12.9 kalitelerde yüksek mukavemetli bu ankraj saplamaların yanında, dünyada marka olmuş Siemens, Vestas, GE, Enercon, Alstom, Gamesa ve Nordex gibi dev rüzgar gülü üreticilerine ihtiyaçları olan tüm önemli cıvata ve somun ürünleriyle hizmet vermekteyiz” diye konuştu. Şemsi ayrıca her biri birer çelik yapı olan rüzgar enerji santral kulelerinin en tepesinin 1,5 – 2 metre sağa sola esnemesine fırsat veren süneklikteki, yüksek mukavemetli (kule parçalarını birbirine bağlayan) 10.9 kalite sıcak galvaniz kaplı cıvataların üretimlerini de yaptıklarını anlattı.

TURQUALITY KAPSAMINA ALINAN SEKTÖRÜMÜZÜN İLK FİRMASIYIZ
Turquality programının, Türk firmalara küresel ölçekte daha çok tanınma ve iş yapma katkısı sağladığını ifade eden Hasan Şemsi, Turquality kapsamına alınan, cıvata sektöründe ilk, Türkiye genelinde ise 161’inci firma olduklarını kaydetti. Bugüne kadar Türkiye’nin birçok mega projesinin yanı sıra Avrupa, Amerika ve Çin’in en büyük rüzgar gülü üreticilerinin Türkiye’deki Rüzgar Enerji Santrali (RES) projelerine bağlantı elemanları ürettiklerini kaydeden Şemsi, “Turquality destekleriyle de yurtdışındaki tanıtım çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Bu sayede yurtdışındaki pazar payımızı artıracağız. Özellikle RES’lere odaklanacağız” ifadelerinde bulundu. 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi için 12 metre boyda, 990 kg ağırlıkta, köprüyü taşıyacak ankrajlar için teklif verdiklerini açıklayan Hasan Şemsi, Türkiye’nin tüm mega projelerinde Berdan kalitesi ile yer almak istediklerini sözlerine ekledi.

BU YIL %25’LİK BÜYÜME ÖNGÖRÜYORUZ
Bugün Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 33 bin metrekare alan üzerinde kurulu tesislerinde faaliyet gösterdiklerini belirten Şemsi, “Artık OSB’deki yerimiz yetmiyor. OSB’den 15-20 bin metrekarelik yeni bir yer daha talep ettik. Yeni tesiste, rüzgâr kuleleri bağlantı elemanları üretimine ağırlık vereceğiz. Tarsus-Mersin OSB’yi Türkiye’de Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin bağlantı elemanları üretim üssü yapmak üzere daha birçok AR-GE ve inovasyon çalışmaları yapmayı hedefliyoruz” dedi. 2015 yılında yüzde 30 büyüdüklerini ifade eden Şemsi, “Geçtiğimiz 2016 yılını, bir önceki yıl seviyesinde yani sıfır büyümeyle kapattık. Bu yıl ise %25’lik bir büyüme öngörüyoruz. Yeni iş bağlantılarımız sebebiyle geçen yıl yapamadığımız büyümeyi bu yıl yakalayıp üzerine yüzde 5’lik bir büyüme daha ekleyebileceğiz” dedi.