Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

CEZAYİR’DE TRUST GRUP’UN YATIRIMI KOMPLEKS MOR MİMARLIK TARAFINDAN TASARLANDI

Uzun yıllar önce yurt dışına açılma fırsatı bulan ve farklı coğrafyalarda çok sayıda başarılı işe imza atan Türk müteahhitlik sektörü, herkesin bildiği gibi dünyada kendine farklı bir yer edindi. Proje ve müşavirlik büroları için ise yakın zamana kadar aynı şeyi söylemek mümkün değildi. Son yıllarda Türk tasarım atölyelerinin, Türk müteahhit ve yatırımcılarının yürüttüğü projelerin yanısıra kendi çabalarıyla da yurt dışında, yabancı yatırımcıların yürüttüğü projelerde de yer aldığını görüyoruz.Cezayir’in başkentinde 2009 yılında planlanmasına başlanan Trust Complex Buildings de bunlardan biri.  Qatarlı Trust Grup’un Cezayir’deki yatırımı olan projenin mimari ve iç mimari projeleri İstanbul’da faliyet gösteren Mor Mimarlık tarafından yapıldı. Firma halen projedeki kontrollük görevini sürdürüyor.

45.000 m² bir arsa üzerinde yaklaşık 300.000 m² inşaat alanına sahip proje içinde 5 yıldızlı, 270 odalı bir Marriott Otel, 475 odalı Courtyard Otel, 5 yıldızlı statüsünde 2+1 ve 3+1’den oluşan toplam 350 adet dairenin yer aldığı Execute Apartman blokları ve 100 daireden oluşan Residence Inn markası ile faliyet gösteren bir otel projesi ile alışveriş merkezinden oluşuyor. Bunlar dışında 14 katlı 2 adet ofis bloğu da yine bu büyük projenin bir parçası olarak Mor Mimarlık tarafından projelendildi.
MOR MİMARLIK HAKKINDA
2000 yılında İç Mimar  Okan Utkan tarafından kurulan Mor Mimarlık 2015 yılında Mimar Cengiz Yeter’in ortaklığı ile ivme kazanarakbüyümeye devam etmektedir. Özellikle turizm yapıları ile öne çıkan Mor Mimarlık,son yıllarda ülkemizde önemli bir hamle yapan Termal Turizmi ve Yaşlı Bakım Merkezleri konusunda bir hayli mesafe almıştır. Aynı zamanda Eğitim Yapıları, Konut Projeleri, AVM ve Ofis binaları da son 5 yılın içerisinde önemli bir yoğunluk taşıyor.

Mor Mimarlık’ın önemli bir özelliği bünyesinde ortaklarından da dolayı hem mimari hem de iç mimari projeleri bir arada üretmesidir. Bu üretim tarzı Mimari Projenin her aşamasına hakimiyeti de sağlıyor. Kentsel ölçekte alınan bir proje, en küçük ölçekteki detaya kadar indirgenebilmekte ve imalatta düşünülmemiş hiçbir nokta bırakılmıyor.

Mor Mimarlık’ın kendi bünyesinde barındırdığı tecrübeli Mimar ve İç Mimarların yanı sıra güçlü bir 3D ve prezantasyon departmanı ve değişen  yönetmelikleri yorumlayarak projelere aktaran uzman bir ekibi de bulunuyor.
 
Mimar Cengiz Yeter Hakkında
1984 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı  yıl Y.Mimar Turgut Toydemir ‘in ofisi Piramit Mimarlık’ta çalışmaya başladı. Piramit Mimarlık’ta geçirdiği 30 yıl içerisinde 300’ü aşkın projede aktif görev aldı. 1997 yılında Ukrayna Kiev’de Piramit Mimarlık ve Ukrayna Belediyesi Yatırım Departmanı ile birlikte ortak şirket kuruluşu gerçekleştirdi, kendisi de bu şirketin ortağı oldu. Aynı yıllarda Kazakistan, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan da  yurt dışı büro kapsamında 30 civarında proje gerçekleştirdi.

2008 yılında yeniden Türkiye’deki çalışmaları ağırlık kazandı ve 2015 yılına kadar Piramit Mimarlık’da Yönetici Ortak olarak devam etti.
2015 Ocak ayında yurt dışında faaliyet gösteren Piramit Ukrayna’daki ortaklığı devam etmekle beraber Piramit Mimarlık Hissedarlığından ve faaliyetlerinden ayrıldı.

2015 yılının Mayıs ayında Fas Casablanca’da yapılan bir projede Mor Mimarlık ve Okan Utkan ile birlikte çalıştı ve Mor Mimarlık ile burada yolları kesişti. Halen  Okan Utkan ile birlikte Mor Mimarlık ortağı olarak yurt içi ve yurt dışında birçok projeye imza atmaya devam ediyor.
İç Mimar Okan Utkan Hakkında
1982 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. 1993 yılında Atelye T mimarlık (Tuncay Çavdar) ile çalıştı. 1993 den 1997 yılına kadar Şahin Paksoy ile birlikte Türkmenistan’da konukevi, yönetim binaları, kültür merkezi ve çevre düzenleme gibi değişik alanlarda proje ve müteahhitlik hizmetleri verdi. Daha sonra 2000 yılında kurduğu Mor Mimarlık ile yurt içi ve yurt dışında mimari ve iç mimari proje hizmetlerini sürdürdü. Özellikle Cezayir, Fas ve Özbekistan’da otel ağırlıklı projeler yaptı. 2015 yılında Mimar Cengiz YETER ile kurduğu ortaklık sonrası hali hazırda eğitim yapıları başta olmak üzere konut, otel ve ofis yapıları gibi çok çeşitli alanlarda projelendirme hizmetleri vermektedir.