Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ONDUGREEN NEFES ALAN YEŞİL ŞEHİRLER YARATIYOR

Onduline Avrasya’nın kentlere nefes aldıran yeşil çatı sistemi
Ondugreen, gün geçtikçe betonlaşan ve doğaya ihtiyaç duyan şehirlerimizin eko-dengesi için alternatif bir çözüm sunuyor. 

Yoğun yapılaşmanın giderek arttığı İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan sadece 1,5 metrekare. Bu durumda, doğadan aldığımızı doğaya geri vermek için çatılarda yeşil bir teras oluşturma fikri oldukça cazip geliyor.

Çatı kaplama ve su yalıtım pazarının lideri Onduline Avrasya, yeşil çatı devi Alman ZinCo firmasının deneyimlerini ve bilgi birikimini yanına alarak, “Sistem Ondugreen” markasıyla Türkiye’yi ilk defa yeşil çatı sistemiyle buluşturdu. Her tip ve eğimdeki çatıların yeşillendirilmesinde ideal bir çözüm olan “Sistem Ondugreen” 2003 yılından bu yana, Türkiye’de ve Onduline Avrasya’nın sorumluluk alanındaki komşu ülkelerde birçok prestijli projede uygulanmaya devam ediyor.[kutusag=5377] 

Telafisi zor olan ve uzun yıllar alan iklim değişikliklerinin etkilerini azaltan Ondugreen, hava kirliliği, sel baskınları ve aşırı ısınma sorunu gibi etkenlerin önüne geçiyor. Aynı zamanda, uygulandığı yere estetik ve ferah bir atmosfer getiriyor.

Isıyı yansıtamadan kendi bünyesine hapsedip atmosfere geri veren beton yüzeyler, ısı adası etkisine yol açıyorlar. Bu etki, şehir mikro kliması ile kırsal bölgeler arasında belirgin sıcaklık farklarıyla (4-8°C) kendini gösteriyor. Bu durum zaman zaman şehirlerde yaşayanların sağlığını da tehdit eder boyutlara varıyor. Bu etkiyi tersine çevirmek veya dengelemek için ise en etkili çözümlerden biri yeşil çatılar. Artık Avrupa’da birçok şehir yönetimi yerel yasalarında yeşil çatıları yeni yapıların inşaası için mecbur kılarken, fonlarla da yatırımcıları destekliyor.

Yok edilen doğal çevrenin yerine konmasına yardımcı olan Ondugreen, çeşitli bitkiler için yaşam ortamı sağlayarak oksijen miktarını artırıyor.
Binaların ses yalıtımına yardımcı olan yeşil çatı sistemi, enerji tüketimini de düşürerek birçok avantajı beraberinde getiriyor.

Hava kirliliğinin ciddi bir sorun olarak ortaya çıktığı şehirlerde toz partiküllerinin filtre edilmesine yardımcı olan Ondugreen, sistem seçimine göre çatıdan drene edilmesi gereken su miktarında %90 oranında tasarruf sağlıyor ve şehir şebekesine binen yükü azaltıyor.

Çatının yüzey sıcaklığını kışın sıcak, yazın serin tutan bu sistem, ısı yalıtımında ise %50’ye varan bir artış sağlıyor.

Türkiye’yi yeşil çatı sistemiyle buluşturan Onduline Avrasya, Ondugreen markası altında 500 bin metrekareye yaklaşan yeşil çatı uygulamasıyla sektöre öncülük yapmaya devam ediyor.

Bunlar arasında 72 bin metrekare yeşil çatı alanına sahip Türkiye’nin dikkat çeken  projelerinden Zorlu Center Zincirlikuyu başta olmak üzere, Uniq İstanbul, Soyak Soho, Şişecam AR-GE Merkezi, Ulus Tepe Konakları, Göktürk Yalın Evleri Ulus Savoy Konakları, Micosta Villaları, Forum Marmara, Forum İstanbul, Soyak Park Apart, Maslak 42 Evleri, Nuh’un Gemisi, Maxx Royal Otel, Bodrum Hebil 157 Evleri, Bakü Haydar Aliyev Merkezi, Milli Reasürans  gibi birçok prestijli projede Ondugreen sistemi başarıyla uygulandı. Halen yapımı devam eden uygulamalar arasında, Truva Müzesi, Adana Edacan İnşaat, Trabzon Canbakkal Evleri gibi önemli projeler bulunuyor.