Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SARAY GRUP 2017’DE 52 MİLYON DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ

[kutusol=5380] Alüminyum sektörü tahmini büyüme oranı nedir 2017 için?
Saray Alüminyum’un 2017 sayısal verilerini bizimle paylaşabilir misiniz?

Alüminyum sektörü 5 milyar dolarlık iş hacmiyle Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden birisi. Yıllık kapasite miktarı 1 milyon tonun üzerinde olan sektörümüzün 2017 yılı büyüme oranını %3 olarak öngörüyoruz.

Sektörün öncü kuruluşlarından Saray Alüminyum olarak 2017 yılının ilk yarısında yaklaşık 270 milyon TL satış rakamı elde ettik ve yüzde 10 büyüme kaydettik. 2017 yılsonu net satış hedefimiz 560 milyon TL’yi yakalamak. Globalleşmemizin bir göstergesi olarak toplam satış ve ciromuzun yaklaşık yüzde %35’ini ihracattan elde ediyoruz. 2017 yılının ilk yarısında ihracat rakamımız 90 milyon TL olarak kayıtlara geçti. 2017 sonuna geldiğimizde ise bu rakamın 190 milyon TL seviyesine ulaşmış olmasını hedefliyoruz.

İhracatınızı artırmak ve global bir marka olabilmek adına yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz? Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? Hangi pazarlarda ne kadar güçlüsünüz ve hedeflediğiniz potansiyel pazarlar hangileri?
Neredeyse 40 senedir giydirme cephe ve kapı pencere sistemleri, alüminyum kompozit panel, kış bahçeleri, güneş kırıcılar ve solar sistemler gibi mimari uygulamalarla ilgili üretim yapıyor; alüminyum biyet döküm, ekstrüzyon, boya eloksal, PVC ve kompozit panel üretim tesislerini de bünyemizde bulunduran tam entegre global bir kuruluş olarak yurt içi ve yurt dışına hizmet veriyoruz.[kutusag=5381] 

Yurt içinde pek çok konut projesi Saray Alüminyum’un ısı verimliliği yüksek ürünleri ile giydiriliyor. Projeye özel olarak geliştirdiğimiz giydirme cephe, bondingli cephe, panel cephe, yapı pencere sistemleri ve alüminyum kompozit panelleri ile mimar ve tasarımcılara estetik, güvenlik ve ısı yalıtımının ön planda tutulduğu yaratıcı ve özgün binalar yapmak için sınırsız fırsatlar sunuyoruz. Tema İstanbul, Kale Avrupa, One Tower Ankara, Moment İstanbul, Aypark İzmir, Gaziantep Iconova GYO, Viaport Venezia gibi büyük projelerin tercihi Saray Alüminyum oldu. Yurt dışında da pek çok büyük proje Saray Alüminyum ürünlerini tercih etti. La Rambleta Theater Valencia, Porta Batumi Tower Batum, Hotel Hills Bosna Hersek bu projelerden sadece birkaçı. Bugün insanlara Saray Alüminyum dediğinizde zihinlerinde oluşan algı “kalite” oluyor.

Saray Alüminyum ürünlerinin var olduğu her ülkede bu böyle. Girdiğimiz her pazarda şirketimize duyulan bu güvenin karşılığını eksiksiz olarak müşterilerimize vermek için azimle çalışıyoruz. Farklı coğrafyalardaki tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarına odaklanıp, yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Dünyanın dört bir yanında Saray Alüminyum ürünleri ile yükselmiş yapıların sayısını her geçen gün artırmak amacıyla herkesin kullanmak isteyeceği ve son trendlere uygun ürünler üzerinde çalışıyoruz.

Qualicoat (Avrupa Alüminyum Boyama Kalite Belgesi)  ve Qualanod (Avrupa Alüminyum Eloksal Kalite Belgesi) gibi uluslararası kalite belgelerine sahip, kendi sektöründe üst üste ihracat birincilikleri olan firmamız, üretiminin yaklaşık yüzde 35‘ini Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’da yer alan 50‘yi aşkın ülkeye ihraç ediyor.

Saray Alüminyum kompozit panelleri ve mimari sistemlerimizi, İspanya’dan Güney Afrika’ya, toplam 55 ülkeye ihraç ediyoruz. 2005 yılında Saraypen ve Sarplas markası altında üretimine başladığımız Pvc Kapı ve Pencere sistemlerinin ise yüzde 98’ini ihraç ediyoruz.

Türkiye’nin bir markası olarak ürünlerimizi ihraç etmekten ve 52 milyon dolar ihracat performansıyla Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren şirketleri arasında yer almış olmaktan gurur duyuyoruz. Kısa vadede Amerika’yı da ihracat ağımıza ekleyerek bu rakamı daha da artırmayı hedefliyoruz.
Sürdürülebilirlik ilkesini benimseyen Saray bu konuda neler yapıyor?
Saray Alüminyum olarak, ürünün üretilmesinden sevkiyatına kadar geçen tüm aşamalardaki faaliyetlerimizin çevresel boyut ve etkilerini hesaplayarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin çevre kirliliğine neden olmaksızın sürdürülmesi konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Çevre ile ilgili tüm mevzuatlara uymayı, doğal kaynakları optimum düzeyde kullanmayı, kullanılan hammadde ve yardımcı maddelerde çevre kriterlerine uymayı, kirliliğin önlenmesini, atıkların azaltılmasını ve maksimum geri dönüşümünü sağlamayı ilke ediniyoruz. Tesislerinizde rüzgar enerjisi santrali kurarak karbon ayak izimizi silmeye çalışıyoruz.
Ayrıca çalışanlarımızı çevre konusunda eğitimlerle bilinçlendiriyor, yeni yatırımlarımızda da çevre faktörünü göz önünde bulundurmayı kendimize ilke ediniyoruz.

[kutusol=5382] Saray Alüminyum, sadece ekonomik değil aynı zamanda sürdürülebilir bir büyüme için gerekli olan sosyal ve çevresel yönlerini de sürekli olarak geliştirmekte olan bir şirket. Gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerde hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de farkındalık yaratmak vizyonuyla hareket ediyoruz. Avrupa normlarına uygun üretimin yanı sıra, ürünlerimizin EPD ile sürdürülebilir bir bakış açısı ve sorumluluk anlayışı ile belgelendirilmesi bizim için oldukça önemli. Saray Alüminyum olarak, çevreye ve gelecek nesillere olan yükümlülüklerimizi yerine getirerek Türkiye yapı sektörü için örnek teşkil ettiğimiz gibi, uluslararası standartlara bağlı kalarak global pazarlarda da avantaj sağlıyoruz.

Sektördeki üstün kalite ve standart belgelerimizin yanı sıra, Alüminyum Kompozit Paneller (EPD Kayıt No:S-P-00834), Alüminyum Ekstrüzyon Profil (EPD Kayıt No:S-P-00833), ve PVC Profil (EPD Kayıt No:S-P-00832) ürünleri için EPD belgelerimiz bulunuyor. Ürünlerimizin EPD ile belgelendirilmesi, Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik tek EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Türkiye kanalıyla The International EPD System üzerinden gerçekleştirildi.
Türkiye’de ilk kez Alüminyum Kompozit Paneller, Alüminyum Ekstrüzyon Profil, PVC Profil ürünleri için EN 15804 – Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesini Saray Alüminyum’un aldığını söylemekten de ayrıca gurur duyuyorum.

Alüminyum geleceğin malzemesi mi?
Alüminyum 1820’ler gibi geç bir tarihte keşfedildi. Madeni cevherinden ayırmak çok zor ve masraflı olduğu için uzun yıllar boyunca alüminyum altından çok daha pahalı bir malzeme olarak kaldı. Günümüzde ise alüminyum demirden sonra dünyanın en fazla tükettiği ikinci metal. Hafif olması sayesinde sanayide çok geniş bir kullanım alanı bulmakta ve kullanıldığı alanlar yeni teknolojilerin de etkisiyle gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde uçak, uzay araçları ve otomobil de dâhil olmak üzere bütün hava ve kara taşıtlarında, ambalaj, inşaat ve iletkenlik özelliği sebebiyle de elektrik-elektronik sektöründe yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra alüminyum, demir-çelik, kimya ve tarım ürünleri sanayilerinde ve ayrıca parlak ve şık görüntüsü sebebiyle dekoratif amaçlı süs ve ev eşyaları yapımında da kullanılmaktadır. Dolayısıyla, alüminyum için hem bugünün hem de geleceğin malzemesi diyebiliriz.

Saray Alüminyum olarak temel prensibimiz kaliteden asla ödün vermemektir. Biz en iyi ve en doğru ürünlerle tüketicilerimizi buluşturmaya çalışıyoruz.
Söz gelimi İstanbul gibi deniz kenarı, egzoz ve hava kirliliğinin yüksek olduğu asit yağmurlarına maruz kalan şehirlerde yapıların dış cephelerinde kullanılacak olan alüminyum kompozit panelin imalatında Polivinilden Florür (Pvdf) boya kullanılması gerekir. Pvdf boya nem dayanımı, asit dayanımı, UV dayanımı renk ve parlaklık stabilitesi açısından alüminyum kompozit panel imalatında kullanılabilecek en dayanıklı boyadır. Saray Alüminyum olarak biz alüminyum kompozit imalatında sadece Pvdf boya kullanıyoruz. Görünüşte Pvdf boya gibi gözüken ikame boya ile boyanmış alüminyum kompozit panellerin boya dayanımı Pvdf boya ile boyanmış alüminyum kompozit panellere göre daha düşüktür.