Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SİSTEM ALÜMİNYUM YENİ TEST LABORATUARI İLE AR-GE YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

[kutusol=5374] Teknolojik gelişmelerle artan beklentileri karşılayacak alüminyum profil kalitesinin ancak kalıp, hammadde, ekstrüzyon ve ısıl işlem parametleri gibi birçok değişkenin optimizasyonu ile sağlanacağını ifade eden Proje Yöneticisi Işık Kaya Berk, bu yaklaşımla yola çıkarak; zaman zaman dış destekle birlikte yürüttüğü geliştirme faaliyetlerini kendi bünyelerinde kurdukları özel bir AR-GE laboratuvarı ile devam ettireceklerini belirtiyor.

İlk etapta devreye alınan metalografi laboratuvarının numune hazırlama bölümünde;
• Otomatik kaba ve hassas kesim,
• Sıcak bakalite alma
• Otomatik zımparalama-parlatma cihazları bulunuyor.


Makro ve mikroyapı incelemeleri ve analizleri, bağlı bulunan programlar ile bilgisayar kontrolünde otomatik olarak yapılıyor.

Mekanik laboratuvarındaysa 30 ton kapasiteli çekme cihazının yanı sıra
• Makro-sertlik
• Mikro-sertlik
• Ultrasonik-sertlik ölçüm cihazları bulunuyor.

Eylül 2017 itibari ile hizmete başlayan AR-GE laboratuvarının başlıca faaliyetleri arasında;
• Biyet mikroyapı ve homojenizasyon kontrolleri,
• Profil mikroyapı incelemeleri ve mekanik testleri,
• Ekstrüzyon kalıplarında kullanılan çelik mikroyapı analizi, ısıl işlem incelemeleri ve hasar analizleri bulunuyor.
Laboratuarda, 6063 alaşımın modifikasyonun mekanik özellikler ve yüzey kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla TÜBİTAK destekli bir projeye de başlayan Sistem Alüminyum, yüksek mukavemetli alaşımlar için ön çalışmalara devam ediyor, 7xxx serisi üzerine proje hazırlıklarını sürdürüyor.

Bununla birlikte kalıplara uygulanan nitrasyonun, ekstrüzyon verimliliğine etkileri, homojenizasyon parametrelerinin optimizasyonu gibi konular da AR-GE bölümünü kapsamında devam eden çalışmalardır.

Sistem Alüminyum A.Ş., akreditasyon çalışmalarını da kısa sürede tamamlayarak, en kısa sürede, ulusal ve uluslar arası alanda güvenilirliği olan bir laboratuar olmayı hedefliyor.