Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TÜRKİYE GENELİNDE KONUT FİYATLARI %1.07 YÜKSELDİ

[kutusol=5351] MARKALI KONUT ÜRETİCİLERİ FİYAT ARTIŞINA GİTMEDİ
‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2017 yılı Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, İş Bankası’nın 2017 Eylül sonu itibarıyla ulaştığı 20 milyar TL tutarındaki ev kredisi hacmi ile yılsonuna kıyasla sektörün üzerinde bir artışla %13,21 oranında gelişme gösterdiğini ve sektörde konut finansmanının önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürdüğünü belirtti.

Haki şöyle dedi: “Türkiye’de ilk kez İş Bankası müşterisi olsun ya da olmasın ev sahibi olmak isteyenlere dijitalde Anında Ev Kredisi hizmeti veriyoruz. Ev almak isteyenler ve kredi ihtiyacı olanlar isbank.com.tr’de Anında İşlem alanında ev kredisi başvurusu yaptıklarında, talebin krediye dönüşmesine kadar geçen bütün süreci dijitalde tamamlayabiliyorlar.
Kredi hesaplama, ekspertiz, kredi tahsisine kadar tüm süreç dijitalde gerçekleşiyor ve en son ıslak imza atmak için şubeye gidiliyor. Hizmet sunmaya başladığımız ilk günden bugüne 1 yıl içerisinde 32.000 adedi aşan başvuru gerçekleşti. Dijital ortamda Anında Ev Kredisine gösterilen ilgi; hız, kolaylık, basitlik içeren müşteri deneyimi odağı ile tasarladığımız dijital hizmetlerden duyulan memnuniyeti gösteriyor.”

İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Ekim ayında bir önceki aya göre %0.28 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %4.29 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %77.50 oranında artış yaşandı. Ekim ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.11 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise %0.34 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 11.20 puan fazla artış gösterdi.

BANKA KREDİSİ KULLANIMI ORANI ARTTI: %41 
Ekim ayında yeni konut satışlarında peşinat kullanım oranı, Eylül ayına göre 6 puan artarak %29, banka kredisi kullanım oranı 1 puan artarak %41 oranında gerçekleşti. Konut satışında senet kullanım oranı ise 6 puan gerileyerek %30 olarak gerçekleşti.

STOK ERİME HIZI ARTTI: %3.4
Ekim ayında satışı gerçekleştirilen konutların %30’u bitmiş, %70’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Ekim ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde, adet bazlı %3.4, metrekare bazlı ise %3.2 oranında gerçekleşti.

4+1 VE 151 METREKARE ÜZERİNDEKİ KONUTLARIN SATIŞINDA AZALIŞ 
Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının %0.28 oranında arttığı Ekim ayında, 2+1 konut tipinde %0.17, 3+1 konut tipinde %0.44 oranında artış, 4+1 konut tipinde ise %0.06 oranında azalma yaşandı. 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.35 oranında artış yaşanan Ekim ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.23 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.33, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.06 artış, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise %-0.07 oranında azalma görüldü.

YABANCILARA SATIŞ ORANI[kutusag=5352] 
2 PUAN ARTARAK %5 OLDU
Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların %5’lik oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Tercih noktasında ağırlıklı olarak 3+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlendi. Son 6 aylık ortalamanın %4.8 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar; Temmuz’da %4, Ağustos’ta %6, Eylül’de %3 olarak gerçekleşmişti.

İŞ BANKASI DESTEĞİ İLE ENDEKSTE
107. SAYI

İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, 107. Sayısı ile gayrimenkul sektörünün nabzını ölçmeye devam ediyor. REIDIN Emlak Endeksi sonuçlarına göre; Ekim ayında, bir önceki aya göre %1.07 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %11.96 oranında artış gerçekleşti.

KONUT SATIŞ FİYATLARININ EN ÇOK YÜKSELDİĞİ ŞEHİR BALIKESİR
Ekim ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2.03 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %-1.17 oranı ile Mardin oldu.

SATILIK KONUT FİYATLARININ EN ÇOK YÜKSELDİĞİ İLK 5 İL
Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Ekim ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il; Balıkesir (%26.86), Bursa (%26.16), Edirne (23.60), Aksaray (22.02), Zonguldak (21.91) oldu.

KİRADA EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ BURSA’DA 
Türkiye genelinde 68 ilin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre %0.85 ve geçen yılın aynı dönemine göre %5.84 oranında artış gerçekleşti. Metrekare başına konut kira değerleri %2.21 oranında artan Bursa, Ekim ayında kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %-2’lik oranla Kars oldu.

KİRALIK KONUT FİYATLARININ YILLIK BAZDA EN ÇOK YÜKSELDİĞİ 5 ŞEHİR
Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir ise sırasıyla; Aydın (%22.89), Kırklareli (%20.79), Yozgat (%19.59), Balıkesir (%18.90), Edirne (%18.29) oldu.

EN YÜKSEK YILLIK KİRA GETİRİSİ AYDIN, VAN VE BİLECİK’TE
Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Ekim ayı itibarıyla Aydın, Van ve Bilecik geldi. Aynı zamanda kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları da, Ekim ayında en yüksek Aydın, Van ve Bilecik’te ölçüldü.