Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

MARINA MIX 011 HOTEL & RESIDENCES QATAR-LUSAIL’DE TMS KALIP İSKELE SİSTEMLERİ TERCİH EDİLDİ

[kutusol=5486] MARINA MIX 011 HOTEL & RESIDENCES projesinin tüm kalıp ihtiyaçları TMS Kalıp ve TMS Qatar ile karşılanacaktır. Projenin yüklenici firmaları Hill International ve Bandary Engineering tercihlerini kalıp sektörünün öncü firması TMS tarafından kullanmışlardır.

TMS Kalıp İskele Sistemleri, İzmit ve Kastamonu’da bulunan modern tesislerinde ileri teknoloji kullanımı ve AR-GE çalışmaları ile geliştirdiği CLIMBEX® HİDROLİK TIRMANMA SİSTEMİ ile hem yurt içi hem de yurt dışında pek çok projeye imzasını atmıştır. Bunlardan bazılarını; Emaar Sqaure, Ant Yapı Sky Towers, Samsung co Al Rajhi HQ, Azenco Azerbaycan, Ataşehir Mimar Sinan Camii, Baytur Arabistan projeleri olarak sayabiliriz.

PROJE BİLGİLERİ
Marina MIX 011 Hotel & Residences, 14.000 metrekarelik arsa alanı içinde Lusail Marina Bölgesi’nde bulunmakta ve 2B + G + 2P + 36F + 1SF’den oluşmaktadır. Lusail’deki en iyi manzaraya sahip ve Marina bölgesine bakmaktadır. Proje, iki bodrum katında 403 araçlık park yeri, ticari kullanım için iki katlı zemin ve iki podyum ile karışık kullanım kulesi olup, 3. kattan 21. katına kadar olan 5 yıldızlı otel hizmetleri, 22. kattan 35. kata kadar konut olarak, 36. kat gökyüzü lobi ve 37. kat lüks bir restoran olarak kullanılacaktır. Kulenin güzel bir estetik görünümünü sağlamak için restoranın tepesinde taç bulunmaktadır. Proje, toplam yaklaşık 100.000 metrekare alana sahip, 14.000 m² alana kurulacak ve bina GSAS 3 yıldız derecelendirmesi için başvuruda bulunacaktır.

CLIMBEX® HİDROLİK TIRMANMA SİSTEMİ
Yüksek yapıların hızla çoğaldığı ülkemizde, buna uygun yapı teknolojileri de hızla ilerlemekte. Bu teknolojinin yerli takipçilerinden olan TMS Kalıp İskele Sistemleri, AR-GE çalışmalarına verdiği önemin karşılığını almakta gecikmemiştir. TMS’nin kendinden tırmanır Climbex Sistemi, hidromekanik kumandalı kaldırma ekipmanına sahiptir. Hidromekanik elemanları sayesinde sistemin vince bağımlı olmaması en büyük avantajlarından biridir.[kutusag=5487] 
Çalışma Prensibi ve Diğer Önemli Avantajları:
Sistem tırmanma sırasında binaya bağlı bir ray tarafından yönlendirilir.
70 km/saat rüzgâr hızına kadar güvenli tırmanma sağlar.
Bina geometrisine göre değişkenlik gösterebilen büyük platformlar mevcuttur.
4.5 m yüksekliğe kadar döküm yapma imkânı sağlar.
Tırmanma modülü perdeye yakalayıcı pabuç ve tırmanma taşıyıcı elemanlarıyla bağlıdır.
Ray, alt kaldırma kafasına bağlıdır.
Alt kaldırma kafası rayı hidrolik silindir yardımıyla yukarı iter.
Üst kaldırma kafası rayı otomatik yakalar. Sistem bu operasyonu 15-20 dakikada tamamlayarak yüksek bir hızla tırmanmayı tamamlar.

SİMPEX PERDE VE KOLON KALIPLARI
TMS SIMPEX Perde ve Kolon Kalıplarının farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir olması, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlamıştır. Sistemi oluşturan düşey KAUFMANN HT20 plus ahşap kirişlerin ve YK çelik kuşaklarının ara mesafeleri değiştirilerek yüksek beton basınçlarına ve beton döküm hızlarına göre sistemi dizayn etmek mümkündür.

Villalar, konut projeleri, yüksek yapılar, endüstriyel inşaatlar, yol projeleri, arıtma tesisleri, enerji projeleri gibi birbirinden çok farklı karakterdeki yapı ve inşaatlar SIMPEX sisteminin esnekliği sayesinde kolayca kalıplanabilir. Sistem TMS TRK tırmanma iskeleleri ve şaft platformları ile tırmandırılabildiği gibi TMS CLIMBEX® hidrolik tırmanır sisteme de adapte edilebilmektedir. SIMPEX sisteminin getireceği kolaylıklar şöyle:
Az parçayla çok iş
Ön montaj, kurum ve şaküle alma kolaylığı
Farklı panellerin bir araya getirilerek daha büyük panoların deplase edilebilmesi
Kamalarla sabitlenen panoların arasından beton sızmasının önlenebilir olması
Ahşap kiriş, çelik kuşak ve saplama mesafeleri değiştirilerek istenen dayanımların elde edilebilmesi
Eğri yüzlü perdelerin bile sistemle kalıplanabilir olması
MKH MASA KALIBI
MKH Sistemi, Masa Kalıbı olarak kurulduğunda hızlı devir ve periyotları sağlarken, müstakil taşıyıcı kule veya mütemadi döşeme iskelesi kurumlarında yüksek taşıma kapasitesi ile yüksek ve ağır döşeme kalıbı ihtiyaçlarına cevap vermektedir. MKH Sistemi, ayrıca son derece emniyetli Merdiven Kulesi sisteminin de ana elemanlarını oluşturmaktadır. MKH sistem elemanları ile çok farklı boyutlarda Masa Kalıbı [kutusol=5488] oluşturmak, değişken döşeme alanlarına ve taşıma kapasitelerine uygun dizaynlar yapmak mümkündür. İskele kurumu dilli pimlerle son derece basit ve hızlı olarak yapılabilmektedir.

Değişken döşeme yüksekliklerine adaptasyon modül ilave ve eksiltmeleri ile kolayca yapılabilirken, işin hızını artırmak için MKH Masa ve Kuleleri vinç ile deplase edilebilmektedir.