Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TOPRAK, DOKUNMAYI SEVER: SERAMİK

[kutusol=5483] Toprağın pişmiş hali olan seramik yüzyıllardır mimaride ve özellikle dekorasyonda sıklıkla kullanılan bir malzeme. Kullanım alanlarına göre değişkenlik gösteren yer ve duvar seramikleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaplanacak alanın özellikleri. Eğer sık kullanılan ya da bahçe gibi açık bir alana döşenecek ise yüksek ısıda fırınlanmış, duvar seramiklerine göre daha sert, lekeye ve aşınmaya karşı dayanıklı zemin karoları tercih edilmeli. Duvarlar için daha düşük ısıda pişmiş ve yumuşak olanlar seçilebilir. Zemin seramiklerini duvarlara da uygulamak mümkün; ancak duvar karolarını zeminde kullanmamak gerekiyor çünkü yüzeyi yumuşak olduğundan yük ve ağırlığa karşı mukavemet gösterme derecesi düşük olabilir.

Seramik seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kalitesi. Geniş bir mekânda kullanılan seramiklerdeki küçük farklar çabuk farkedilmeyebilir ancak banyo ve mutfak gibi küçük alanlarda kullanılan seramiğin renk ve ton farkı yaratması göze hoş görünmeyecektir. Bu nedenle seçilen seramiklerin tek kalite olmasına özen gösterilmeli.
Son yıllarda grafik desenler seramik dünyasına yeni bir hayat verdi… Tasarımcılar için artık her şey seramik desenlerine ilham kaynağı olabiliyor. Tekstil, duvar kağıdı, deri ve ahşap görünümündeki seramik tasarımları merak edilen mekanların vazgeçilmezi oldu. Bunun yanı sıra, ton-sur-ton renklerin kullanımı da oldukça popüler: Koyu tonların açık renklerle birlikte kullanımı da bu renk düetleri arasında. Öte yandan, artizanal hareketler yapmak da mümkün. Örneğin grafik desenleri mekândaki tek bir duvara uygulayarak bir farklılık yakalamak çok kolay. Günümüzde tasarımcılar, cam gibi farklı malzemeleri seramikle birleştirerek yeni desenler, çarpıcı renk ve ışık oyunları yakalıyorlar.
SERAMİKLE İŞLENEN SANAT
Zemin için en sağlıklı malzemelerden biri hiç kuşkusuz seramik. Hem hijyenik hem de çok dekoratif. Yıllardır ıslak hacimlerin biricik zemin kaplama malzemesi olarak tercih edilen seramikler, bugün salondan yatak odasına kadar artık evin her alanında kullanılıyor ancak günümüzde, standart seri ve ölçülerin dışında, oldukça farklı ve değişken seçenekler de satışa sunulmakta. Bu nedenle tasarımcılar, kaplanacak mekâna ve mekanın tarzına bağlı olarak farklı renkleri ve farklı ölçüleri de kombinliyor ve ortaya yeni sentezler çıkarıyorlar. Örneğin mozaik seramikler, standart 20×20 cm karolarla birleştiriliyor. Ya da geleneksel Osmanlı motifleri, modern beyaz veya bej seramiklerle kombinleniyor ve bu sayede güncel bir denge sağlanıyor. Ayrıca karoları duvarda bir pano oluşturacak biçimde birleştirerek mekânda bir odak noktası da yakalamak mümkün. Mozaik seramikler, yüzyıllardır bu şekilde değerlendiriliyor ve bu bizi iç mekanda sanatsal uygulamalara da götürüyor. Özellikle de duvarda… Bu gibi bir çalışmayı 10×10 cm boyutlarındaki seramik karoları yan yana yapıştırarak da elde etmek mümkün.[kutusag=5484] 

MUTFAKTA DUVAR OYUNLARI
Mutfakta tezgâh arası için özellikle sağlıklı ve kolay temizlenebilir olmasından dolayı seramik uygulamak akıllıca ancak bu uygulamayı sıkıcı ve geleneksel buluyorsanız birbirinden tamamen farklı dekoratif karoları bir araya getirerek bir kolaj yakalamak da mümkün. Bunu tasarımcılar günümüzde rustik çinilerle çok sık yapmaktalar. Seramik karolarda yeni seriler sadece desen ya da renk olarak belirleyici olmuyor. Sade ve tek renk bir seramik, farklı form kesimleriyle de dikkat çekebiliyor. Örneğin balıksırtı, deniz dalgası ya da timsah derisi efekti yaratan iki ya da üç boyutlu seramikler mekânlara derinlik ve hacim kazandırarak dekorasyonda belirleyici bir rol oynuyor.
Seramiklerin desenleri gibi farklı ölçülerini de bir arada kullanarak duvarlarda geometrik efektler oluşturabilirsiniz. Örneğin, aynı serinin üç farklı ölçüsünü uygulayarak oluşturduğunuz desene renkli mozaiklerle bordür geçerek hareket katabilirsiniz. Bu, ayrıca duvarlara boyut ve derinlik katan bir uygulama olacağından dar alanları geniş de gösterebilir. Ancak bunun için özellikle beyaz seramik serilerini tercih etmenizde fayda var.

[kutusol=5485] Peki hangi tonlar? Doğal tonları seviyorsanız daha çok ahşap, mermer ve taş dokulu seramikler tam size göre. Renk seçimleriniz ise daha çok bej, balköpüğü, gri ve toprak tonları olacaktır. Ayrıca son yıllarda doğal taşlarda da mozaik ve seramik boyutlarını bulabiliyorsunuz. Bu tarz dokuları modern dekorasyon stilinde uygulayabileceğiniz gibi country ve klasik formlarla da kullanabilirsiniz. Çağdaş dekorasyonda ise daha çok stilize desenler tercih edilebilir. Parlak kırmızı, mavi, yeşil ve sarı tonları beyaz ve krem ile kombinlenebilir. Bu tarz karolar kır evi tarzının yanı sıra Akdeniz stili iç mekânlarda da yer buluyor.

Modern çiniler ise son yılların en popüler malzemeleri arasında: Çini karolar son yıllarda yaşanan eskiye dönüş ve nostaljik dekorasyonun etkisi ile yeniden moda. Özellikle Osmanlı motifleri en çok tercih edilenler arasında. Renkler ise gül pembesi, bordo, su yeşili ve lacivert. Ancak çinileri tüm mekâna yaymak yerine pano, bordür veya tezgâh arası olarak değerlendirebilirsiniz.