Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ÇARPICI VE SADE : DOĞAL TAŞ

[kutusol=5544] DOĞAL TAŞTAN İNŞA EDİLEN ESERLER YILLARA MEYDAN OKUYOR
Doğal taşlar geçmişte doğada bulunduğu şekilde ya da kabaca yontularak mekânda konstrüktif amaçlı kullanılırken zaman içerisinde teknolojinin gelişimiyle farklı biçimler kazandırılarak mekânda farklı amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Sanayi devriminden önceki dönemlerde, bugün bildiğimiz anlamıyla teknolojinin henüz ufukta görünmediği çağlarda bile insanlık doğal taşlarla muazzam mimari eserler ortaya çıkarmıştır. Bu eserlerin oldukça önemli bir kısmı bugün bile ayakta ve halen kullanılmaktadır. Bu doğrultuda taş ustalığı da tarihin en eski iş kollarından biridir.[kutusag=5545] 

Doğal taş, ister yapı konstrüksiyonunda yer alsın, ister kaplama malzemesi olarak kullanılsın yapıda bulunma sebebi sadece bir zorunluluk değil aynı zamanda doğadan gelen, sağlıklı, ekolojik, ısı konforu sağlayan ve estetik niteliğe sahip bir malzemedir. Dolayısıyla mimaride güncelliğini daima korumuş ve yaşam mekânlarında hak ettiği ilgiyi görmüştür.

Alternatif yapı malzemelerinin hızlı gelişimiyle birlikte doğal taş kullanımı büyük ölçüde azaldı ve belli alanlara sıkıştı dersek yanlış olmaz. Bugün ancak villa tipi müstakil evlerde yapı malzemesi olarak kullanılan doğal taşlar ve mermerler, diğer taraftan da hayatımızın başka alanlarına girmeye başladılar. Bu da ağırlıklı olarak iç mimari ve dekorasyon alanlarında karşımıza çıkıyor. 
Doğal taş ile tanımlanmış çevrelerde kullanılan taşın özelliği gereği bu malzeme kullanıcının yaşamı için gerekli fiziksel ortamı sağlamaktadır. [kutusol=5546] Bu malzemenin bir araya gelişindeki detaylar tasarım dili oluşturmakta ve inşa edildiği bölgenin yöresel mimari karakterini belirlemektedir. Doğanın içinden gelen bu malzeme sağlıklı ve çevreci özelliği ile insanoğlu için yaşanılır bir çevre olarak kabul görmüştür.

Mekânın yüzeylerinde kullanılacak plak halindeki doğal taş (mermer, traverten v.b.) kaplamaların uygulama şekli, atmosfer şartlarına dayanıklılığı (yağmur, kar, toz, v.b.), sertliği, işlenebilmesi, homojen olması, renk ve dokusu yapının mimari karakteri, bulunduğu iklim, yapı konstrüksiyonuna bağlı olarak belirlenir. Granit, mermer, traverten gibi doğal taşların cilalı yüzeyi mekâna ihtişam katar, mekânın cazibesini artırır. Taş ocağından çıkarılan çeşitli renk ve dokuya sahip taşlar, düzgün kesilerek yapılarda kullanılmaktadır, şekillendirme sırasında ortaya çıkan küçük taş parçaları ise bu yapının cephe kaplaması için kullanılır.
Görsel zenginliği ve estetik duruşu ile dekorasyon dünyasına damga vuran mermer trendi, geçen yıl fazlasıyla alıştığımız gri ve antrasit tonlarını bu yılda daha cesurca kullanabileceğimizi ispat ediyor. Önceki yıllarda güç ve iddialı görünümü simgeleyen siyahlar, çoğunlukla cam ve cilalı mermerlerde karşımıza çıktı. 2018’de ise antrasit ve siyahlar daha yumuşak ve organik formlarla kullanılacağı öngörülmektedir.[kutusag=5547] 

Parke ve ahşap yüzeylerde antrasit ve mat cilalar, duvarlarda mat ve hafif tekstürlü boyalar, mekânlar küçük bile olsa parlak yüzeylere göre daha az iddialı oldukları için diğer malzemelerle daha kolay bir araya gelecekler.

Mimarların gözdesi olacak mermer stili aslında ev dekorasyonunda her renkle uyum sağlayabildiği için işleri kolaylaştıracak. Dokunduğu her yere minimal bir hava katan mermer, mekânın niteliğini başka bir boyuta taşımaktadır. Ev dekorasyonunuza uygun mermeri; banyolarda, mutfaklarda, masalarda, konsollarda ve sehpalarda kullanarak bu trende katılabilirsiniz.