Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

DOKA 2018’DE YATIRIMLARINI ARTIRMAYA DEVAM EDİYOR

KALIP VE İSKELE SEKTÖRÜ
DAHA HIZLI BÜYÜYOR

Kalıp ve iskele sektörünün inşaat malzemeleri sektöründen daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Ender Özatay, “Kara kalıptan endüstriyel kalıba olan geçişin devam etmesi, iş güvenliğinin giderek daha ön plana çıkması ve artan güvenlik ihtiyaçları nedeniyle daha güvenli kalıpların tercih edilmesi sektörün inşaat malzemesi alanında faaliyet gösteren diğer sektörlerden daha hızlı büyüten bir etken” dedi. Sektörün iyi bir yıl geçirdiğini ifade eden Özatay, “2017 yılı Doka açısından iyi bir yıl oldu. Bu yıl 397 tane şantiyemiz vardı. Çok güçlü bir çift haneli büyüme [kutusol=5525] geçekleştirdik.
Gerek satış gerekse karlılık olarak iyi bir yıl geçirdik ve seneyi iyi rakamlarla kapattık” dedi.

“2018 DAHA İYİ OLACAK”
Doka’nın 2018’de de büyümeye devam edeceğini aktaran Ender Özatay, “Ocak ayında aldığımız siparişler bizim için senenin devamının nasıl geçeceğinin bir göstergesidir. Ocak ayında aldığımız siparişlere göre 2018’in 2017’den daha iyi bir yıl olacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla bu büyüme trendi 2018 yılında da devam edecek” dedi. 2018 yılı yatırımları hakkında bilgi veren Özatay, “2017 yılında 200 milyon TL olan kiralanabilir ürün parkını bu yıl 250 milyon TL seviyelerine çıkardık. Bu da iş hacminde yüzde 25’e yakın bir artış olduğunu gösteriyor. Geçen yıl 73 milyon TL yatırım yapmıştık. Bu yıl 50 milyon TL gibi bir yatırım hedefliyoruz. Sermayesi yoğun bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Şirketimizin ödenmiş sermayesinde hissedarlar 70 milyon nakit artırımına gittiler. Bu Avusturyalı bir firmanın 2017 yılında tek seferde Türkiye’ye yapmış olduğu en büyük yatırımlardan bir tanesi. Şirketin ödenmiş sermayesi 100 milyon TL oldu. Geçen sene istihdamımızı %50’nin üstünde arttırdık. Bu yıl da yaklaşık 25 yeni çalışanı aramıza katmayı planlıyoruz. Biz Doka olarak büyüyoruz. Son yapılan projelere bakarsak sektöründe bu yılı büyüyerek geçireceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
KAMU PROJELERİNDE YÜZDE 50’YE YAKIN PAZAR PAYI DOKA’NIN
Doka yeni yılda da Türkiye’nin en önemli projelerinde yer alamaya devam ediyor. 2018 yılı için dünyanın ve Türkiye’nin en büyük köprü projelerinden birisi olan Çanakkale Köprüsü projesi için çalışmaya başladık. Sahada ilk kalıp montajları Şubat 2018’de gerçekleştirilecek. Hâlihazırda inşaatı devam eden Kuzey Marmara Otoyolu projesinde de çalışmalarını sürdüren firma, İkitelli’de yapımına devam edilen dünyanın en büyük hastanesi olan İkitelli Şehir Hastanesi projesinde de Rönesans İnşaat’ın tek kalıp ve iskele tedarikçisi olarak yer alıyor. 2017 Kasım ayında başlayan projenin 2018 yılında da devam edeceğini belirten Ender Özatay, “Çalıştığımız projeler 2018’inde hız kesmeden devam edeceğini gösteriyor. Özellikle Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı uzun köprüler daha nitelikli kalıp ve iskeleler gerektirdiği için bizim şansımızı arttırdığını düşünüyoruz. KGM’nin yaptırdığı köprülerde 2017 yılında yüzde 50’ye yakın pazar payı aldığımızı söyleyebilirim” dedi.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ŞİRKET DOKA
Yeni yılda da geçmiş yıllarda olduğu gibi hedeflerinin en iyi, en güvenilir ve en hızlı kalıp çözümleri sunmak olduğunu belirten Özatay, “En güvenilir kalıbı en optimum şekilde en hızlı biçimde temin etmek Doka’nın sektörün aranılan markası olmasını sağlamakta. Müşterilerimize en iyi ürünü 24 saat içinde teslim etmeye 2018’de de devam edeceğiz”. 2017 yılında özel ve kamu sektöründe en çok tercih edilen firmanın Doka olduğunu ifade eden Özatay, “Hedefimiz 2018 ve takip eden yıllarda da bu konumumuzu sürdürmek” dedi.