Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

AL THUMAMA STADYUM PROJESİ

[kutusol=5577] Doha Al Thumama Stadyumu, Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapacak sekiz stadyumdan biri olacak. Stadyum grup, eleme ve çeyrek final maçlarına ev sahipliği yapacak. Al Thumama Stadyumu, Katar Futbol Birliği Teknik Komitesi tarafından halihazırda kullanılan dört açık antrenman sahası ve ofis tesisinden oluşan 515.400 metrekarelik bir alanda, Doha’nın en hızlı gelişen bölgelerinden birinde yer almaktadır.

Stadyum, turnuva organizasyonları için FIFA standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanıp inşa edilecek ve organizasyon boyunca en az 40.000 seyirciye ev sahipliği yapacak. Dünya Kupası’ndan sonra ise yapılacak revizyonlarla kapasite yaklaşık 20.000 kişiye düşürülerek yerel futbol kulüpleri için ve çok amaçlı kullanım imkanlarıyla bir spor kenti olarak hizmet vermeye devam edecek.

PROJEYE TMS TARAFINDAN
TEDARİK EDİLEN
KALIP SİSTEMLERİ
• Simpex Perde Kalıbı
• Simpex Kolon Kalıbı
• Cirex Dairesel Kolon Kalıbı
• MKH Masa Kalıbı
• KD100 Kule Dikme Sistemi

SIMPEX PERDE
VE KOLON KALIPLARI[kutusag=5578] 
TMS SIMPEX Perde ve Kolon Kalıplarının farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir olması, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlamıştır. Sistemi oluşturan düşey KAUFMANN HT20 plus Ahşap Kirişlerin ve YK çelik kuşaklarının ara mesafeleri değiştirilerek yüksek beton basınçlarına ve beton döküm hızlarına göre sistemin dizayn dedilmesi sayesinde Al Thumama Stadyumu projesinde istenilen beton basıncında TMS Kalıp ve İskele tarafından dizayn edilen SİMPEX perde ve kolon kalıpları hızlı ve güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

CIREX DAİRESEL KOLON KALIPLARI
CIREX Dairesel Kolon Sistemi panolarının düşeyde burulmaya mukavim VINC’I 70 veya VINC’I 80 çelik profillerden oluşan yapısı ile  Al Thumama stadyum projesinde uzun ömürleri ve brüt beton yüzeyi elde etme özellikleri ile tercih edimiştir.

MKH MASA KALIPLARI
Al Thumama projesinde TMS Kalıp ve İskele tarafından sağlanan MKH Sistemi, Masa kalıbı olarak ve sök tak şeklinde kullanılmakta ve  hızlı devir periyotları ile projenin  döşeme kalıbı ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Projedeki değişken döşeme yüksekliklerine adaptasyonu modül ilave ve eksiltmeleri ile kolayca yapılabilirken, işin hızını artırmak için MKH Masa ve Kuleleri vinç ile deplase edilmektedir.

[kutusol=5579] KD100 KULE DİKME SİSTEMİ
Bu projede kullanılan diğer bir TMS Kalıp iskele döşeme sistemi ise KD 100 kule dikme sistemidir. Bu sistemin tercih edilme nedenlerinden birisi de müşterinin elinde bulunan ve daha önceki projeleirnde kullandığı TMS Kule Dikme sistemidir. Bu sayede müşterinin elindeki iskele sitemi değerlendirilmişi eksikleri TMS tarafından sağlanmıştır.

Bu sayede müşteri kalıp yatırımında önemli ölçüde tasarruf sağlamıştır.

KD 100 Kule Dikmeler 49 kN /ayak gibi yüksek taşıma kapasiteleri ile son derece mukavemetli ve stabildir. KD 100 Sistemi tek başına dengeli durabilen müstakil kulelerden oluştuğu için kule araları bu projeye göre ayarlanmıştır.