Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

DOĞA İLE MÜKEMMEL UYUM SAĞLAYAN ÇÖL EVİ “LA CASA DEL DESIERTO”

[kutusol=5587] Doğaya meydan okuyan ve Avrupa’daki en olumsuz ve zorlu çevre koşullarından birine sahip olduğu varsayılan İspanya’nın Granada bölgesindeki Gorafe Çölü’ne direnmek üzere tasarlanan La Casa del Desierto, ahşap bir iskelet üzerine kurulu ve tümüyle yüksek performanslı, enerji tasarrufu sağlayan Guardian Glass ile kaplı. Yalnızca 20 m2 yi kaplayan alan ise üç bölgeden oluşuyor: Yatak odası, banyo ve oturma odası. Doğrudan manzaraya bakan geniş bir alanı bulunan La Casa’da ayrıca bir su filtreleme sistemi, enerji üretimi sistemi ve güneş enerjisi panelleri bulunuyor.

Binanın tasarımı, OFIS Architects mimarlık şirketinden Spela Videcnik liderliğindeki büyük ve tecrübeli mimar grubunun, AKT II ve Transsolar firmalarından mühendisler ve enerji danışmanları ve Guardian Glass uzmanları  ile birlikte ortaya koydukları ortak çabanın ürünü. Ekibin vizyonu, mimarlık ve inşaat sektörlerinin bugün ve gelecekte karşılaşacağı zorlukların üstesinden gelebilmenin yanı sıra çevre dostu olan ve enerji tasarrufu sağlayan yapıları destekliyor.
Kapladığı her mekânda doğrudan bir etki bırakan ve projede de kullanılan cam türü, her mekâna en uygun olan cam seçildiğinde bir evin iç ortamının nasıl dönüşebileceğini gösteriyor.

Bir evin camla kaplanması enerji tasarrufu sağlar, iç mekânların ısı ve ses yalıtımını destekler ve hatta darbeye veya hırsızlık girişimine karşı güvenlik düzeyini artırır. Son olarak, her duruma özgü ihtiyacı karşılayan cam ürünleri seçildiğinde, cam kaplama, bir binanın, nerede olduğu fark etmeksizin, kullanışlı ve rahat bir eve dönüşmesini sağlar. Dahası, Guardian Glass doğru ürün portföyüne sahip olmasının yanı sıra proje süresince tavsiyelerde bulunup rehberlik ederek doğru ürünün kolayca belirlenmesini sağlayan araçlara da sahiptir.
Çöl Evi’nin konumlandığı Gorafe Çölü (Coloraos de Gorafe) ise Endülüs’teki Granada şehrinde yer alan Guadix bölgesinin kuzeyinde bulunuyor ve ismini kızıl renkli kumlarından ve bitki örtüsünden yoksun olan bu bölgedeki erozyon sisteminin alışılmadık biçimde şekillendirdiği kaya formlarının çeşitliliğinden alıyor. Binlerce yıl süren erozyon faaliyetleri sonucunda oluşan “Kırgıbayır” yeryüzü şekli, son derece çorak ve girintili çıkıntılı görüntüsü ile dikkat çekiyor. Kanyonlar, küçük vadiler, girintili çıkıntılı tepeler, kanallar ve başka benzer coğrafi şekilleri bünyesinde barındıran Gorafe Çölü, Avrupa’nın en olumsuz çevre koşullarına sahip bölgesi olarak tanınıyor.[kutusag=5588] 

UZMANLAR “LA CASA DEL DESIERTO” PROJESİNİ ANLATIYOR
Spela Videcnik, Mimar, OFIS Architects: “Çöl gibi sert koşullara sahip bir yerde rahat bir ortam sunan bir evi nasıl yaratabileceğimiz konusu bizim açımızdan en heyecan verici nokta. Öte yandan, manzara çok güzel, şehir hayatından kaçmak veya saklanmak için mükemmel bir yer; bu nedenle yalnızlığın tadını çıkarmak isteyenler için rahat bir ortam yaratmak istiyoruz. (…) Çölde rahat bir ev ortamı sunabilen camdan bir ev yapabileceğimizi göstermek için birlikte çalışacağımızı umuyoruz.”

Markus Krauss, İklim Mühendisi, Transsolar: “Projeyi duyduğumda ilk ne düşünmüştüm? Şöyle bir şey düşündüm… Aman Tanrım! Orası çok sıcak olacak. Düşündüğüm ikinci şey şu oldu… Aslında bu bizi zorlayan ilginç bir görev olabilir.” 

Tomás Kovács, Teknik Danışmanlık Birimi Başkanı, Guardian Glass: “Bu ev tümüyle bağımsız bir ev olacak. Enerji, elektrik veya gaz temini için dışarıdan herhangi bir kaynak kullanılmayacak. (…) Bu projenin amacı, doğru cam kullanıldığında her yerde harika mekânlar yaratılabileceğini göstermek. (…) Cam için çok zorlu bir sınav olacak.”

[kutusol=5589] Miguel Pérez Navarro, Gorafe Belediye Başkanı: “Projeyi ilk duyduğumda şaşkına dönmüştüm. Başlangıçta çılgınlık gibi görünebiliyor, çünkü bu, çölde bir sera inşa etmek gibi bir şey; üstelik bu çöldeki geleneksel evler sert iklim koşullarına uyum sağlamak için yerliler tarafından kazı yapılarak inşa edilen mağara evleridir.”

KÜNYE
Ürünler: Guardian SunGuard® SNX 60 HT, ClimaGuard® Premium2 T
Fotoğraflar: Guardian Glass LLC, © Gonzalo Botet, GRDPR 149