Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DİKKATİ YABANCI YATIRIMCILARDA VE DÖVİZ KURUNDA

GÜÇLÜ İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN ÇELİK: “YABANCI YATIRIMCI, İVME KAZANDIRACAK”
“Türkiye genelinde konut satışlarında 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında azalma yaşandı ve mart ayında 110 bin 905 konut satışı gerçekleşti. Konut satışlarında, İstanbul 18 bin 714 konut satışı ve yüzde 16,92’luk oranla en yüksek paya sahip oldu. Konut satışlarında yaşanan bu gerilemede talep doygunluğu, kredi faiz oranlarındaki artış ve bankaların kredi kullandırmada çok istekli olmamalarının etkili olduğu kanısındayız. Aynı zamanda döviz kurlarındaki artış da konut satışlarını olumsuz etkiledi. Döviz kurlarının normal seviyelerde seyretmesiyle birlikte yatırımcılar da güvenli liman olarak görülen gayrimenkul sektörüne yatırımlarını artıracaktır.

[kutusol=5613] Yabancılara satılan konut satışlarında ise geçen yılın şubat ayına göre yüzde 15,8 oranında artış var. Mart ayında yabancılara bin 827 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancı yatırımcının ülkemize güveninin göstergesi olan bu artışın önümüzdeki dönemde ülke genelindeki konut satışlarındaki artışa da ivme kazandırmasını bekliyoruz.”
HASANOĞLU İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI HALUK HASANOĞLU: “YABANCI YATIRIMCIYA VATANDAŞLIK HAKKI, ÜLKEMİZE İLGİYİ ARTIRACAKTIR”
“Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında azalmasının belli başlı bazı nedenleri bulunuyor. Son birkaç ayda döviz kurlarında yaşanan hareketlenme ve doların yılbaşından bu yana yüzde 10, avronun yüzde 13 oranında değer kazanması, elinde dövizi olan ve gayrimenkul almayı bekleyen yatırımcıları durdurdu. Döviz bazında satılan gayrimenkullerde de yüzde 10 fiyat artışına karşılık gelen bu hareket ‘Acaba fiyatlar düşer mi?’ şeklinde beklenti içine giren yatırımcıları da bir süre beklemeye sevk etti.

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artması yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisinin bir göstergesidir. 2017 yılında yabancılara satış konusunda vatandaşlık hakkı verilmesi ve KDV muafiyeti gibi yeni düzenlemeler yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize olan ilgisini daha da artırdı. Yabancıya konut satışlarının önümüzdeki aylarda daha da artacağını bekliyoruz.

Özellikle mayıs ayında çıkması beklenen torba yasaya eklenen maddeye göre vatandaşlık hakkı almak için 1 milyon dolarlık konut alım şartının esnetilerek 300 bin dolara indirilmesi, ülkemize olan ilgiyi daha da artıracaktır.”[kutusag=5614] 

TESA YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ ASIM SAĞLAM: “NAKİT OLARAK DAİRE ALIMLARI SÜRÜYOR”
“Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında azalmasını küresel piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelere bağlı olarak döviz kurunun artışına bağlayabiliriz. Özellikle dövizde yaşanan artış, yerli yatırımcının beklemesine sebep oldu. Çünkü döviz mevduatı olan vatandaş, projelerdeki konut fiyatlarının azalmasını bekliyor.

Yabancı yatırımcının ise bu durumu avantaja çevirdiğini görüyoruz. Yabancı yatırımcı Mart ayı itibari ile Türkiye’den konut alımını artırdı. Özellikle birikimi olanların nakit olarak daire almaya devam ettiğini görüyoruz. Ülkemiz yabancıya konut satışında rekora koşuyor. Yabancı konut satışında yaşanan artışla birlikte döviz girdisinde yaşanan olumlu yükseliş de ekonomimiz açısından oldukça faydalı olacaktır.”